Hlavní navigace

Americké federální úřady doporučují uživatelům Windows přestat používat přehrávač QuickTime od Applu

25. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: IDG News Service
Apple přestal vydávat opravy chyb svého stárnoucího přehrávače multimédií a na veřejnost se dostaly informace o jeho zranitelnostech. Bezpečnostní tým US-CERT radí se ho urychleně zbavit.
Gregg Keizer 25. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Bezpečnostní tým US-CERT, který spadá pod Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických, doporučuje uživatelům operačního systému Windows, aby ze svých počítačů neprodleně odinstalovali přehrávač QuickTime od společnosti Apple kvůli bezpečnostním rizikům.

Apple nyní ukončil podporu svého přehrávače pro systém Windows a nebude pro něj vydávat žádné aktualizace a opravy chyb. QuickTime pro Windows se nedočkal žádné zásadní modernizace již od roku 2009, kdy Apple vydal QuickTime X pro OS X, avšak neportoval novou verzi pro Windows. Poslední bezpečnostní záplata vyšla před třemi měsíci.

Podle dostupných informací bezpečnostní experti společnosti TippingPoint v listopadu odhalili v QuickTimu dvě zranitelnosti a oznámili je Applu, avšak když před několika dny zjišťovali, zda jsou již chyby opravené, Apple pouze oznámil, že QuickTime pro Windows je mrtvý produkt a ještě tentýž den vydal instrukce, jak QuickTime z Windows odstranit.

Apple nyní podporuje pouze QuickTime pro svůj vlastní systém OS X. Není zřejmé, jaký je status placené verze QuickTime Pro pro Windows, kterou ještě tento týden Apple na svých stránkách nabízel ke koupi za 30 dolarů.

QuickTime pro Windows bude nejspíš chybět málokomu. Kdysi sice byl přehrávač nedílnou součástí aplikace iTunes, avšak Apple přestal QuickTime spolu s iTunes dodávat již v roce 2011.

Podporovat QuickTime přestal již dříve například Google ve svém prohlížeči Chrome, spolu s dalšími zásuvnými moduly založenými na značně zastaralé technologii NPAPI jako Silverlight od Microsoftu nebo Java od Oraclu. Mozilla podobný krok plánuje uskutečnit do konce letošního roku.