Hlavní navigace

Americká vláda tlačí na oslabení ochrany soukromí, odůvodňuje to bojem proti terorismu

7. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Carlos Caetano - Fotolia.com
Prezident Obama chce od technologických firem pomoc v boji proti terorismu. Zatím není zřejmé, jak přesně si ji představuje, avšak jeho výroky zapadají do snah amerických úřadů zajistit si zadní vrátka k šifrovacím technologiím. V hledáčku úřadů jsou také sociální sítě, které teroristé údajně zneužívají ke náboru bojovníků a koordinaci útoků.
John Ribeiro 7. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Americký prezident Barack Obama hledá pomoc v boji proti terorismu u IT společností. Hrozba terorismu podle něj vstupuje do nové fáze. Ve svém nedělním prohlášení apeloval na high-tech firmy a policejní orgány, aby teroristům ztížily možnost využití technologií k unikání spravedlnosti.

Jeho prohlášení by mohlo opět přiživit diskusi o požadavcích trestních orgánů na umožnění přístupu k šifrované komunikaci.

Obama hovořil v souvislosti s útokem, který se odehrál minulý týden v Kalifornii, při dva střelci zabili 14 lidí a 21 zranili. Podle vyšetřovatelů se jednalo o fundamentalistický útok, který následoval poté, co se jeden z útočníků na Facebooku přihlásil k Islámskému státu.

Prezident Obama neupřesnil, jak si jeho vláda spolupráci s IT odvětvím představuje. Ředitel FBI James Comey již dříve volal po „solidní debatě“ o šifrování komunikace, které podle něj brání jeho úřadu v naplňování svého poslání zajišťovat bezpečí obyvatel.

Comey však v říjnu prohlašoval, že chce s IT společnostmi hledat kompromisní řešení, nikoli zavádět zákony zakazující šifrování komunikace.

Je zřejmé, že americká vláda považuje internet za důležité bojiště ve válce proti terorismu. Předseda kongresového zahraničního výboru Ed Royce po Obamově vystoupení prohlásil, že jeho výbor bude prosazovat nové zákony ztěžující využití sociálních sítí teroristy.

Teroristé totiž údajně využívají sociální sítě a jiné internetové služby ke komunikaci, koordinaci útoků i náboru nových následovníků.

Technologické společnosti a organizace zabývající se ochranou lidských práv se staví proti oslabení šifrování a argumentují ochranou soukromí. Od doby, kdy Edward Snowden v roce 2013 zveřejnil informace o rozsáhlých odposleších Národním bezpečnostním úřadem, bojuje IT průmysl a ochránci lidských práv proti tlaku na větší přístup k informacím, ve kterém spatřují narušování soukromí uživatelů.