Hlavní navigace

Amazon vrátí do tabletů Fire funkci ochrany zařízení šifrováním

10. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Společnost Amazon oznámila, že v příští verzi operačního systému Fire OS obnoví funkci šifrování zařízení, kterou loni na podzim odebrala. Změna prý nijak nesouvisí s probíhajícím sporem mezi Apple a FBI kvůli přístupu úřadů do šifrovaného telefonu.

Společnost Amazon odstranila z operačního systému Fire OS ve verzi 5, který používá ve svých tabletech Fire, funkci šifrování celého zařízení. Po vlně kritiky, která se po tomto kroku zvedla, Amazon slibuje, že v další aktualizaci šifrování do systému vrátí.

Fire OS 4 a dřívější verze umožňovaly zašifrovat celý tablet Fire a nastavit odemykání pomocí PIN kódu. Volitelně se mohlo zařízení po 30 chybně zadaných PIN v řadě kompletně vymazat.

Ačkoli se debaty o šifrování v poslední době točily především okolo problematiky vymáhání práva (viz případ FBI vs. Apple), odstranění ochrany šifrováním má také praktické dopady. Pokud například své zařízení zašifrujete a nastavíte automatické vymazání jeho obsahu po určitém počtu nezdařených pokusů o přihlášení, můžete tím zabránit zloději v přístupu k vašim osobním údajům a důležitým informacím – jménu, adrese, telefonu, kontaktům, událostem v kalendáři apod. – a ochránit tak sebe, své blízké i svůj majetek.

Šifrování se dostalo do centra pozornosti kvůli dosud neuzavřenému sporu mezi společností Apple a americkou Federální vyšetřovací službou (FBI), kdy FBI po Applu požaduje odstranění zabezpečení u jednoho konkrétního zařízení iPhone 5c, který byl zabaven podezřelé osobě. V této souvislosti je nutné poznamenat, že původní rozhodnutí Amazonu nijak nesouviselo s žádným právním sporem či soudním případem.

Amazon údajně šifrování a další „podnikové“ funkce z Fire OS 5 odstranil, protože zůstávaly nevyužité. Absence šifrování ve Fire OS 5 vyplula na povrch teprve poté, co Amazon umožnil aktualizaci operačního systému z verze 4 u starších tabletů Kindle Fire HDX 8.9 a Fire HD 6/7.