Hlavní navigace

Amazon plánuje otevřít v ČR nové logistické centrum, přijde sem i prodávat?

26. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © goodluz - Fotolia.com
Americký obchodní gigant Amazon plánuje otevřít svůj další evropský logistický sklad v České republice. Zatím je největším logistickým areálem Amazonu v Evropě německý - ten český se mu měl vyrovnat.

Amazon hodlá nové logistické centrum v České republice otevřít již během roku 2013. To by mělo mít rozlohu 100 000 čtverečních metrů a mělo by obsluhovat střední a východní Evropu. Amazon je v tomto regionu přítomen zatím jen na Slovensku, kde má asi stovku lidí pro podporu prodeje, a pak má vývojové centrum v Rumunsku. Český projekt by tak byl na východě Evropy pro Amazon největší.

Údajně jsme získali přednost před sousedním Polskem. Zpráva je to dosti významná, informoval o ní deník E15 i elektronická média. Pro Českou republiku by to totiž znamenalo pořádnou dávku nových pracovních míst. Německé centrum, jemuž by se to české mělo vyrovnat, zaměstnává 7700 osob, francouzské, které bylo otevřeno na podzim 2012, jich má 2500.

Otázka je, zda uvedená zpráva také znamená, že Amazon se bude přímo etablovat jako on-line prodejce v České republice. I když nejsme patrně ten nejlukrativnější trh, příchod nového velkého zahraničního hráče se očekává. O vstup se pokoušela třeba francouzská Pixmania, ale ta se opět z České republiky stáhla, když se jí nepodařilo dosáhnout podstatný tržní podíl. Nový hráč se patrně bude muset popasovat s českými specifiky. Mezi ně patří především osobní odběr zboží. Tuto variantu Amazon ovšem nepraktikuje a nedá se předpokládat, že by s tím začal právě u nás.

I kdyby nové aktivity společnosti Amazon v Česku neznamenaly otevření vlastní české on-line prodejny (české stránky, český dodavatelský subjekt), je dost možné, že by čeští zákazníci mohli alespoň profitovat z nižší sazby za doručení zásilek.

webcast

Čtěte také:
Českou e-commerci čeká konsolidace a příchod silných hráčů ze zahraničí

G+

Byl pro vás článek přínosný?