Hlavní navigace

Amazon láká uživatele Microsoftu – nabízí služby Active Directory v cloudu AWS

15. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: leowofert (Fotolia.com)
Společnost Amazon spustila službu AWS Directory Service pro Active Directory - plně řízenou implementaci služby společnosti Microsoft pro autentifikaci a správu uživatelů.

Použití Active Directory v cloudu od Amazonu umožní firmám do AWS přenést SQL Server, SharePoint a další aplikace vytvořené pomocí .NET. To je užitečné pro podniky, které chtějí přenést lokální implementaci softwaru společnosti Microsoft do cloudu.

Služba po aktivaci vytvoří pár doménových řadičů propojených s virtuálním privátním cloudem, v němž běží Windows Server 2012 R2. Každý doménový řadič běží v jiné zóně dostupnosti v rámci jednoho regionu podle volby uživatele a Amazon se stará o řízení záležitostí jako monitoring hostitelů, replikace dat a snímky systému.

Administrátoři mohou nastavit důvěryhodnost vztahu mezi lokálním Active Directory a AD v cloudu Amazonu, aby se uživatelé mohli do obou systémů přihlašovat jednotně.

Podniky mohou novou služby vyzkoušet zdarma na 1 měsíc nebo na 750 hodin, podle toho, co nastane dříve. Poté Amazon za službu účtuje 0,40 USD za hodinu.

Od Amazonu je to zajímavý počin, protože jedním z klíčových produktů, který Microsoft využívá k prosazování svých cloudových služeb u velkých zákazníků je Azure Active Directory – plně řízená, cloudová implementace služby ověřování a správy uživatelů spolu s celou řadou dalších služeb a možností integrace. Jedná se o jednoduchý způsob, jak dostat část podniku do cloudu Azure, což Microsoft následně využívá při snaze prodat další cloudové služby.

Bude zajímavé sledovat, zda a jak Amazon plánuje tuto službu rozšířit, aby dokázala v budoucnu lépe Azure AD konkurovat, zejména vzhledem k boji mezi Amazonem a Microsoftem o dominanci na trh veřejných cloudových služeb.