Hlavní navigace

Aktuální statistiky webových prohlížečů

7. 9. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CIO.com
Aktuální statistiky webových prohlížečů jsou zajímavé, jelikož Google Chrome si utvrzuje svůj náskok a do konce roku by mohl být volbou číslo jedna pro dvě třetiny surfujících.

Podle analytické společnosti Net Applications vyšplhal uživatelský podíl Google Chrome v srpnu o půl procentního bodu a dosáhl tak nového rekordu 65,2 %. Za posledních 12 měsíců získal Chrome 5,9 procentního bodu a stal se tak jediným prohlížečem z první čtverky (kam patří i Safari od Applu, Edge a Internet Explorer od Microsoftu a Mozilla Firefox), který v tomto období získal.

Jestliže bude trend uplynulých 12 měsíců pokračovat, získá Chrome dvoutřetinový podíl už v listopadu. Bez jakékoliv změny v bitvě prohlížečů pak Chrome získá 70 procent globálního podílu do června 2019.

Jedinými dalšími prohlížeči, které od 90. let, kdy web opustil svoje akademicko-vládní ghetto, nasbíraly podobný podíl, byly Netscape Navigator a IE od Microsoftu. První zmíněný padl pod palbou toho druhého a navždy se odmlčel počátkem roku 2008; IE teď svého rivala postupně následuje do propadliště dějin.

Kombinovaný podíl Edge a IE totiž v uplynulém měsíci spadl o dvě desetiny procentního bodu na 15,2 %, což je v tomto století další rekord, tentokrát už negativní.

Při udržení dosavadní rychlosti poklesu spadnou IE + Edge už v listopadu pod 14 procent, v březnu 2019 pod 12 procent a v červenci 2019 pod 10 procent. Což jsou prozatím samozřejmě jen spekulace, jenže všechno tomu nasvědčuje.

Zuby nehty se drží Firefox od Mozilly, která v srpnu posbírala téměř desetinu procentního bodu a vyšplhala se tak zpátky na 9,8 procenta. Jenže ani tento open-source prohlížeč už svůj propad nejspíš nezastaví a do prosince by měl klesnout pod 9 procent.

Zdroj: Computerworld.com