Hlavní navigace

Aktuální statistiky webových prohlížečů (1)

8. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © k-artz - Fotolia.com
S každým uplynulým měsícem vidíme další a další propad prohlížečů od Microsoftu, kterému v tomto směru ujíždí vlak. Naopak Google Chrome by mohl mít už v květnu 2019 více než 70 procent trhu.

Podle kalifornské analytické firmy Net Applications spadl kombinovaný podíl IE a Edge v průběhu října o čtvrtinu procentního bodu a skončil na 13,8 %. Což je v tomto století rekordně nízké číslo, které Microsoft nezažil od 90. let, kdy jeho IE poprvé překonal Netscape Navigator.

Izolujeme-li právě IE – 23 let starý prohlížeč, aktualizovaný naposledy téměř před třemi lety – ten se propadl o téměř polovinu procentního bodu na pouhého 9,5 %. Výchozí prohlížeč pro Windows 10, Edge, tento propad naopak vyrovnal svým mírným růstem. Celkově však prohlížeče od Microsoftu nečeká žádná zářná budoucnost.

Po letech dominance započal IE svůj volný pád poté, co Microsoft oznámil, že uživatelé Windows budou nuceni aktualizovat na nejnovější verzi. Od té doby přišel IE o 84 % uživatelského podílu, který měl v srpnu 2014, kdy společnost zveřejnila svoje „upgradovací ultimátum.“ Tyto ztráty ještě zrychlily v měsících po lednu 2016, kdy tento požadavek začal být vynucován.

Dlouhodobý důsledek? Katastrofa.

Při současné průměrné měsíční ztrátě spadnou IE a Edge pod 13 procent v prosinci, pod 12 procent v únoru 2019 a pod 11 procent v dubnu. Psychologickou hranici 10 procent by pak prohlížeče mohly překonat v červnu.

A může za to IE: v průběhu uplynulých čtyř měsíců přišel IE odhadem o 45,6 milionu uživatelů. To je mnohem více uživatelů, než kolik celkově v říjnu používalo Safari od Applu (okolo 37,5 milionu).

IT_PR_2023

Pád IE by neměl být žádným překvapením, tím méně pro Microsoft. IE11, který v říjnu tvořil okolo 84 procent všech verzí prohlížeče, totiž přišel o podporu (mimo bezpečnostní záplaty) už v lednu 2016. V té době Microsoft ukončil jeho vývoj.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?