Hlavní navigace

Adblock Plus způsobuje chybové hlášky na Youtube

16. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © ovydyborets - Fotolia.com
Je chyba v oblíbeném plug-inu, nebo jde o boj Googlu proti blokování reklamy?

Řada internetových stránek bojuje proti blokování reklamy a tento boj nabývá různých podob – od pouhého apelu na svědomí uživatele po částečné či úplné odepření obsahu či služeb. V poslední době si začínají uživatelé oblíbeného doplňku prohlížeče Adblock Plus (ABP) stěžovat na problémy s funkčností služby YouTube, kterou provozuje Google.

Uživatelům ABP se v některých případech namísto přehrání videa zobrazí po dobu odpovídající předřazené reklamě chybová obrazovka. Pokud jste se s ní nikdy nesetkali, vypadá jako zrnění na obrazovce televize s odpojenou anténou se zprávou „Vyskytla se chyba, Zkuste to prosím později.“

Poté se video přehraje normálním způsobem. Podivné je, že ABP obvykle zcela zablokuje předřazenou reklamu a umožní přejít přímo k požadovanému videu.

Zatím není zřejmé, co tuto chybu způsobuje. Nejodvážnější teorie hovoří o podezření, že Google experimentuje s možnostmi, jak obejít pomůcky na blokování reklamy. Podle jiných dochází ke konfliktu mezi aplikací YouTube a rozšířením prohlížeče Chrome, k jakému došlo už v září, kdy bezpečnostní oprava vedla k chybě, která zabraňovala ABP v blokování reklamy.

Analýza problému je komplikovaná, protože chybová hláška se zobrazuje jen některým uživatelům a jen v některých případech, takže je těžké nalézt příslušné paradigma.

Rovněž není zřejmé, zda je problém omezený pouze na prohlížeč Chrome – údajně se vyskytl i u Firefoxu, jiné zprávy to ale nepotvrzují.

Existuje několik možností, co v takové situaci zkusit udělat. Jednou z nich je zrušit všechny volby v nastavení Google Ads a nainstalovat rozšíření Google DoubleClick. Jiným uživatelům pomohlo deaktivovat a znovu aktivovat ABP. Další uživatelé uspěli po odstranění aplikace YouTube z Chrome a vymazání cache a cookies.

Na vyjádření ze strany YouTube i Adblock se stále čeká.

Zdroj: IDG News Service