Hlavní navigace

9 způsobů, jak prodat svůj plán na outsourcing IT finančnímu řediteli (1.)

10. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Finanční ředitelé jsou stále více zapojeni do rozhodování o outsourcingu podnikového IT. Nicméně tým CIO často nemluví stejným jazykem jako tým CFO. Nabízíme devět kroků, které můžete podstoupit, abyste pak úspěšně předložili váš outsourcingový případ finančnímu oddělení.
Stephanie Overby 10. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Finanční ředitelé a čím dál tím vlivnější oddělení, která vedou, jsou stále častěji zapojováni do rozhodnutí o outsourcingu podnikového IT. Nicméně priorita finančního týmu – snižování nákladů – může být odlišná od cílů IT v oblastech, jako jsou inovace a přístup k talentům.

„Problémem je, že tým CIO často nemluví stejným jazykem jako tým CFO,“ říká Daniel Masur z právnické firmy Mayer Brown. „Nemluví stejnými slovy, nepoužívají stejné koncepty. Výsledkem toho je, že si prostě nerozumějí.“

Horší je, že vedení IT oddělení je často neschopno byť jen kalkulovat současné náklady na IT služby, které chtějí přesunout jinam – což je začátek jakékoliv konverzace s lidmi od financí.

Nebylo nikdy důležitější vědět, jak navázat produktivní konverzaci s CFO o strategii korporátních IT služeb. Pokud to nevíte, může se stát, že budete činit špatná rozhodnutí. Nabízíme devět kroků, které byste měli podstoupit předtím, než svůj outsourcingový případ předložíte finančnímu oddělení.

1. Spočítejte si vaše současné náklady

Nikdy nenajdete přesvědčivý finanční důvod pro outsourcing, jestliže neznáte celkové současné náklady služeb, jež chcete delegovat mimo vaši firmu.

Podle Masura musí být tým CIO schopen vytvořit neprůstřelný byznys případ. Pokud to nedokáže, bude mluvit zbytečně a povolení, které žádá, nikdy nedostane. Navíc CFO od schůzky odejde se ztrátou důvěry v IT tým.

„Přestože finanční ředitele často nezajímá váš plán přechodu z hlediska virtualizace či cloudu, budou dávat pozor ve chvíli, kdy jim budete líčit celkové náklady na projekt v příštích pěti letech, porovnání tohoto odhadu se současným stavem a jak jsou očekávané finanční výstupy srovnatelné s alternativními modely,“ říká Steve Martin z outsourcingové konzultační firmy Pace Harmon.

Spolehlivý finanční posudek vezme na zřetel všechny relevantní faktory a rizika: například inflaci, deflaci, management poptávky, předpokládaný růst nebo propad či zhodnocení měny.

Je například důležité vzít v úvahu, jak výrobce vypočítá přizpůsobení životních nákladů (COLA) a jak tento faktor v průběhu času ovlivní náklady. „Spousta outsourcingových společností má jiné hodnoty COLA, které se liší zemi od země,“ říká Mark Ruckman, konzultant outsourcingu u Sanda Partners. „Pokud vám dnes výrobce ušetří velkou částku přesunem výroby do země s hyperinflací, budou ušetřené náklady rychle erodovat.“

2. Myslete jako CFO

„CIO musí porozumět cílům finančního ředitele,“ říká Brad Peterson z Mayer Brown. Jistě, finanční ředitelé chtějí šetřit náklady. Ale mají také zájem na časovém rozložení nákladů, znalosti jejich struktury (fixní či variabilní náklady) a souvisejících rizicích.

„IT proto stále více dosazuje do svého týmu lidi z financí, které si buďto vypůjčí nebo přivede do IT [na plný úvazek],“ říká Masur.

3. Zvažte všechna „co kdyby“

„Finanční ředitelé se zaměřují na zvládání rizik – ať už jsou to rizika právní, operační nebo tržní. Nicméně velmi často vidíme CIO, kteří ve svých outsourcingových analýzách předpokládají, že existuje základní scénář, který funguje roky,“ říká Peterson.

Mezitím šéf financí přemýšlí, co se stane, pokud se velikost podniku zdvojnásobí, co když odprodáme obchodní jednotku či co se bude dít v případě regulatorní změny.

V důsledku toho nemůže CIO oznamovat finančnímu řediteli pouze celkové náklady na vlastnictví ve dni jedna, ale také to, jak bude dohoda finančně fungovat v široké škále obchodních výsledků.

Pokračování