Hlavní navigace

8 hlavních důvodů, proč se nezálohuje (infografika)

20. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Acronis
Propočty přitom mohou ukázat, že investice do zálohovacího řešení se vrátí hned při první havárii.
ali 20. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Podle společnosti Acronis jsou mezi hlavními důvody absence zálohovacího řešení např. soubory ukládané v e-mailech, přílišná důvěra ve spolehlivost techniky a podcenění hodnoty vlastních dat. Avšak propočty ukazují, že finanční ztráty vyplývající ze ztráty dat daleko převyšují náklady na zálohovací řešení, jehož návratnost se realizuje již během první havárie.

8 mylných důvodů proč nezálohovat
8 hlavních důvodů, proč lidé nezálohují
(klikněte na obrázek pro zvětšení)

1. Kopie souborů jsou v e-mailu – Uživatelé často spoléhají na to, že všechny soubory mají duplikovány v přílohách e-mailů. Ovšem může dojít ke smazání důležité pošty, z poštovní aplikace nelze obnovit souborovou strukturu a kopírování souborů z e-mailů je velmi pracné.

2. Zálohování trvá příliš dlouho – Uživatelé mají strach, že zálohováním ztratí spoustu času. Avšak inkrementální zálohy vše výrazně urychlují a současná řešení umožňují během automatizovaného zálohování normálně pracovat, bez přerušení.

3. Zálohování je příliš složité – Zálohování je v představách mnoha lidí stále příliš složité, ale to dnes zahrnuje pouze připojení zálohovacího média a několik kliků pro nastavení v jednoduchém uživatelském prostředí.

4. Počítač nemůže selhat – Koupí nového počítače lidé ztrácejí strach z případné poruchy. Ale poruchovost pevných disků se pohybuje mezi 2 až 4% a ani nové PC není stoprocentní zárukou ochrany dat.

5. Starý počítač se prostě reinstaluje – Když počítač ztratí původní rychlost, je jednoduché zadat sériová čísla softwaru a prostě ho přeinstalovat. Avšak reinstalace neobnovuje uživatelská data a uvedení do původního stavu může trvat dny.

6. Pravidelné kopírování důležitých dokumentů – Uživatelé si kopírují důležité soubory na externí disk nebo do Dropboxu, ale zpravidla ne dost často, aby při havárii nepřišli o mnohadenní práci. Kopírování není zálohování.

7. Imunita vůči nehodám – Kdo nežije v záplavové zóně, má protipožární zařízení, nezná zemětřesení, používá domovní alarm, má antivir, je pojištěn apod., se cítí bezpečně. Avšak nešťastné události přicházejí z nečekaných směrů a bez varování.

8. Data nemají velkou hodnotu – Uživatelé nemají o hodnotě dat přesnou představu, dokud o ně nepřijdou a nepřivodí sobě či své firmě finanční ztráty.

Podle propočtů společnosti Acronis náklady na obnovu dat po havárii u typické SMB firmy s 20 pracovníky, která využívá zálohovací řešení, činí cca 50.000 Kč – včetně nákladů na zálohovací řešení, obnovu hardwaru, práce technika a prostojů firmy v důsledku nefunkčního IT sytému. V případě, že zálohovací řešení nemá, náklady se z důvodu delších prostojů vyšplhají až na 120.000 Kč. Rozdíl mezi oběma částkami může představovat až několikanásobnou návratnost investice do zálohování hned při první havárii.

„Málo uživatelů si uvědomuje, že hodnotu dat také ovlivňují ztráty z prostojů v důsledku jejich nedostupnosti, které s časem aritmeticky narůstají,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení Acronis na českém a slovenském trhu.