Hlavní navigace

6 tipů pro zvládání obtížných rozhovorů se zaměstnanci

9. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Ljupco Smokovski - Fotolia.com
Dobrá komunikace je klíčem k úspěchu vedoucích pracovníků, jak se však chovat, aby podřízený nezačal zbytečně dávat průchod svým emocím, aby schůzka nesklouzla v nesmyslnou výměnu názorů a aby byla opravdu produktivní? Přečtěte si rady, které vám mohou pomoci s úspěšným vedením rozhovorů se zaměstnanci.

Abychom se při důležitém rozhovoru nezacyklili v nekonečných dohadech nebo jinak zklamali při vedení důležité konverzace, je dobré mít určitou strategii a té se držet. Proto vám přinášíme šest tipů, jež vám pomohou s profesionálním vedením rozhovoru:


1. Buďte připraveni: Mějte jasno v tom, co je nejdůležitějším poselstvím, jaké je gró konverzace, kterou se chystáte vést a zkrátka si buďte jistí tím, co hodláte podřízenému sdělit. Pro rozhovor si vyhraďte vhodný čas, tedy ne dobu, kdy jste vy, či váš podřízený zavaleni prací. Zároveň si udělejte přehled o pozitivních vlastnostech vašeho zaměstnance, také to se vám bude během rozhovoru hodit.

2. Během konverzace: Dostaňte ze sebe to hlavní, proč vůbec tento rozhovor vedete. Bude jen dobře, pomůžete-li si uvedením jasných příkladů z praxe a popíšete kýžený cílový stav. V tomto bodě je také vhodné, vyzdvihnete-li pozitivní vlastnosti vašeho podřízeného. Bude tak otevřenější a motivovanější absorbovat nové informace.

3. Ptejte se: Jaký je názor podřízeného na to, co jste mu právě sdělili? Dokáže sám anticipovat pozitivní konsekvence vámi navržených změn? Pokládejte mu otevřené otázky tak, aby musel přemýšlet a podělil se s vámi o své názory. Vhodné dotazy začínají často slovy „Co…?“, „Jak…?“ či „Jakým způsobem…?“. Více naslouchejte, méně mluvte.

4. Snažte se porozumět: Pokuste se vžít do pozice svého podřízeného, abyste celou situaci viděli také z jeho úhlu pohledu. Poté mu dejte najevo, že mu rozumíte a dokážete pochopit, jak se na věc dívá on. Nemusíte s ním souhlasit, můžete mu však porozumět. Pokud se podřízený cítí nepochopený, začne na vás pravděpodobně dotčeně chrlit argumenty, které budou mít za cíl podpořit jeho „věc“.

5. Podělte se o zodpovědnost: To uděláte nejsnadněji pomocí otázek jako: „Budeme-li vycházet z toho, o čem jsme hovořili, co bude nejvhodnější udělat jako první? Jaký je váš názor?“, „Jak můžete ovlivnit situaci takovým způsobem, aby vyhovovala vám?“ nebo „Jakým způsobem změníte své pracovní návyky a chování tak, abyste se dopracoval ke stavu, o němž jsme se bavili?“.

6. Shrňte a zopakujte: Poté, co podřízenému sdělíte, co od něj očekáváte a dohodnete se s ním na patřičných opatřeních, zkontrolujte pro jistotu znovu, zda jste se pochopili ve všech bodech a jste opravdu zajedno.

Byl pro vás článek přínosný?