Hlavní navigace

6 nejlépe a 6 nejhůře placených zaměstnání v IT

24. 11. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © Frog 974 - Fotolia.com
K finančně nejlépe hodnoceným pozicím v IT patří vrcholový management, naopak posty v oblasti technické podpory škálu platů uzavírají. Největší navýšení platů potkalo zkušené manažery IT bezpečnosti a systémové analytiky.

Společnost Mondo, která se zabývá náborem pracovníků v oblasti technologií, sestavila přehled finančně nejatraktivnějších a zároveň nejhorších IT zaměstnání. Je nutné předeslat, že data sbírala na americkém trhu, nejde tedy o všeobjímající statistiku, nicméně výsledky jsou zajímavé.

Hvězdy žebříčku

Nejlépe placenou IT rolí je CIO, tedy šéf informatiky firmy, s ročním platem pohybujícím se mezi 195 tisíci a 230 tisíci americkými dolary. V přepočtu na české koruny to odpovídá čtyřem až 4,6 milionu.

Na dalších pozicích se umístili: technický ředitel (145 tisíc–208 tisíc ročně); bezpečnostní manažer (145 tisíc–208 tisíc ročně); hlavní bezpečnostní manažer (145 tisíc - 208 tisíc ročně); manažer IT bezpečnosti s deseti a více lety praxe (145 tisíc–177 tisíc); softwarový architekt (144 tisíc–170 tisíc) a aplikační architekt s deseti a více lety praxe (136 tisíc–185 tisíc).

Do roku 2014 předpovídá Mondo zvýšenou poptávku po vývojářích HTML5 s ročními platy sahajícími od 97 tisíc do 135 tisíc dolarů ročně. Podle Michaela Kirvena, zakladatele a výkonného ředitele Monda, startovní platy technologických profesionálů ve Spojených státech rostou. „Trendy, jak je vidíme dnes, jsou velmi, velmi optimistické. V polovině roku 2013 míra najímání v IT a platy v oboru v porovnání s počátkem roku prudce rostou,“ říká Kirven.

Existuje velká poptávka po technologických profesionálech s odbornými znalostmi v oblastech, jako jsou mobilita, big data, cloud a zkušenosti uživatelů. Tato poptávka má za následek nárůst platů. „Všichni chtějí analytiky byznysu velkých dat. Nevývojáře databází nebo programátory, ale analytiky byznysu, lidi, kteří se umějí podívat na architekturu velkých dat a pomoci ji převést na něco, co bude mít hodnotu pro byznys,“ říká Kirven.

Další pozicí, po níž je velká poptávka, je analytik uživatelského rozhraní se znalostmi v oblasti optimalizace uživatelského zážitku. „Všichni chtějí lidi se znalostmi z marketingu a IT napříč všemi vertikálami,“ říká Kirven. Mondo také vybralo několik pracovních pozic, u nichž v roce 2013 došlo k velkým procentuálním nárůstům platů. Největší navýšení základních platů potkalo zkušené manažery IT bezpečnosti (z 90 tisíc dolarů ročně v roce 2012 na 145 tisíc v roce 2013) a systémové analytiky (z 65 tisíc na 83 tisíc dolarů ročně).

Další velké nárůsty směřují k datovým analytikům, kterým se základní plat zvýšil ze 60 tisíc na 71 tisíc dolarů ročně; inženýrům EC2 – Amazon Elastic Compute Cloud (18procentní nárůst na 118 tisíc dolarů) zkušeným pracovníkům helpdesku (15,4procentní nárůst platů na 75 tisíc dolarů pro uchazeče se sedmi- až desetile tou praxí); lidem na pozici technical writer (14,3procentní navýšení na 80 tisíc dolarů); a také vývojářům na platformě Android (více než osmiprocentní růst na 130 tisíc dolarů ročně).

Nejhůře placená IT místa

Na opačném konci spektra Mondo nalezlo pozice s nejnižšími platy: zaměstnanec helpdesku do tří let praxe (40 tisíc až 65 tisíc dolarů ročně); hardwarový technik (43 tisíc až 70 tisíc dolarů); zaměstnanec helpdesku se třemi až pěti lety praxe (55 tisíc až 74 tisíc dolarů); specialista virtualizace desktopů (55 tisíc až 70 tisíc); analytik desktopové podpory (70 tisíc–90 tisíc); a systémový administrátor, jehož plat se pohybuje od 71 tisíc (roční praxe) do 120 tisíc dolarů ročně (s pětiletou zkušeností).

MM_AI

V jiné studii uvádí Robert Half Technology, že dvanáct procent amerických CIO má pro třetí čtvrtletí letošního roku v plánu rozšiřovat své IT týmy (oproti 14 procentům ve čtvrtletí předchozím). Navíc 56 procent z nich chce najmout lidi pro otevřené IT pozice, oproti tomu jen šest procent šéfů IT ve třetím čtvrtletí plánuje snížit stavy Společnost RHT se šéfů IT ptala také na úroveň jejich sebejistoty: 85 procent jich uvedlo, že jsou o výhledech svých společností na růst ve třetím čtvrtletí do jisté míry či zcela přesvědčení, a 63 procent je částečně či zcela přesvědčeno o investicích svých firem do IT projektů ve stejném období.

 

Byl pro vás článek přínosný?