Hlavní navigace

5 důvodů, proč je vaše firma v mínusu

16. 9. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © tetxu - Fotolia.com
Pokud na účtu vaší firmy převažují červená čísla, existuje pět možných důvodů, proč vaše firma prodělává. A s nimi jedno hyper jednoduché řešení.

Založili jste si firmu, protože máte co nabídnout a pomalu rostete. Jenže s růstem logicky začíná být všechno okolo malé, stejně jako byt o dvou místnostech čtyř členné rodině. Zpočátku se zdá všechno v pořádku, ale během chvíle se dostaví následky. Pokud na účtu vaší firmy převažují červená čísla, existuje pět možných důvodů, proč vaše firma prodělává. A s nimi jedno hyper jednoduché řešení.

Důvod #1: Nepořádek v účetnictví

Účetní neví, kdo komu co dal. Nepřehledné záznamy o příjmech a výdajích jsou zásadní chybou, na které se hroutí malá i velká firma. Pokud procesujete transakce pomalu, nemůžete mít ani jasnou představu o tom, kolik má celkem vaše firma peněz. Jakýkoliv nákup okamžitě vykazujte v účetnictví, ať vás nepřekvapí negativní cash flow.

Důvod #2: Špatně nastavené ceny služeb a produktů

Zlatá střední cesta je osvědčený způsob, jak na trh prorazit. Pokud nejste Apple nebo Porsche, nezkoušejte na své zákazníky přemrštěné částky. V očích zákazníka se stanete nedostupnými a obrátí se raději na konkurenci. Naopak nastavení příliš nízké ceny znamená sice více zákazníků a prodaných produktů, ale firma na tom sotva vydělá.

Důvod #3: Neefektivnost práce

Přehlížení zdlouhavých a komplikovaných procesů se vám dříve nebo později vymstí. Pokud 50 % času vašich zaměstnanců zabere převod „offline“ dokumentů do digitální podoby a ukládání do nového systému, pak byste měli popřemýšlet o schůzce s odborníkem, který vám pomůže se zrychlením procesů.

Důvod #4: (Ne)investování

Několika minutové načítání počítače, zastaralý systém a hromada kabelů. Pro Jarku z účetního je to každodenní nepříjemnost, pro firmu to znamená stagnaci a konkurenční nevýhodu. Nemusíte nutně sledovat trendy a zaměstnávat armádu IT odborníků, protože to za vás udělají finanční specialisté.

Důvod #5: Neaktivita v online prostředí

Business firmy běží jako na drátkách. Najednou ale datové centrum začne selhávat, až se úplně zhroutí poté, co mu dojde kapacita. Společnost jednoduše roste tak rychle, že jí výkon datového centra už nestačí. „Aby firmě neujel vlak, musí výkon řešit skokově. Znám firmy, kde se počet serverů v datovém centru během posledních dvou let až ztrojnásobil. V takovém případě musí společnosti provést upgrady, které se ale nedají dělat donekonečna. Řešením je takzvaná hyperkovergence,“ radí Zbyszek Lugsh, který je specialistou pro taková řešení v IT firmě Soitron.

Když je firma na hraně

Společnost Soitron se na hyperkonvergované řešení (HCI) specializuje a dokáže ho nasadit velmi rychle. Pokud je firma na hraně IT kapacity, přidá se nový server, pokud se zase blíží další zlomový bod, přidá se další a jede se dál.

Někteří si pomyslí, že jednoduché řešení znají – je tu přeci cloud. Ty klasické ale nemohou růst donekonečna a záleží na tom, zda jsou bezpečné.

Dalším problémem, který může brzdit business, je velká míra duplicity dat v rámci IT prostředí, což je běžné téměř u každé firmy. Odezva při vyhledávání v síti je proto pomalá a systém je zatížený. Lugsch podotýká, že ale není třeba stavět velká úložiště, „HCI zásadním způsobem šetří náklady a poskytuje daleko větší spolehlivost“.

Hyperkonvergovaná platforma vám možná zázračně ušlý zisk nevrátí. Pokud ale na ni zvážíte přechod, minimalizujete riziko nebezpečných, nedostupných a pomalých systémů, které značným způsobem vaši firmu ovlivňují. A tím i její výnos.