Hlavní navigace

4 tipy pro absolventy VŠ zvažující kariéru v Linuxu

9. 5. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © julien tromeur - Fotolia.com
Květen a červen jsou měsíce, v nichž většina studentů ukončuje svá studia. Na pracovní trh se tak dostává nespočet čerstvých absolventů, kteří hledají svoje první opravdové zaměstnání.

Absolventi IT často nenajdou lepší oblast zaměření než Linux, který je neustále uváděn jako oblast vyšších výdělků a lepších příležitostí, a to i v porovnání s ostatními oblastmi IT. V dnešní době je ohromná poptávka po znalostech Linuxu, takže kdo ho umí, je při svém vstupu na pracovní trh ve velmi dobré pozici.

Jak ale začít? Hovořili jsme s Jimem Zemlinem, výkonným ředitelem nadace Linux Foundation, a zeptali jsme se jej na rady. Zemlin nedávno hovořil na konferenci TEDx, a ve své přednášce se zaměřil na to, co si myslí, že se technologické odvětví naučilo od Linuxu a od jeho tvůrce Linuse Torvaldse. Má za to, že by jeho rady mohly pomoci také absolventům technicky zaměřených vysokých škol, kteří se chystají začít svou kariéru v Linuxu.

Tip 1: Příliš nesněte

Ve své přednášce na TEDx hovořím o tom, jak Linus začal s Linuxem,“ vysvětluje Zemlin. „Neměl velké sny, pouze opravdovou touhu tvořit, učit se a sdílet. Nic jiného nepotřebujete. Podívejte se na Linusův výtvor dnes. Doslova nikoho nemohlo ani ve snu napadnout, že bude tak velký.“

Tip 2: Všeho se vzdejte

Jde o to, že lidé vydělávají dost peněz na tom, když rozdávají software,“ říká Zemlin. „Společnosti si vedou hodně dobře, pokud jsou na Linuxu a v open-source byznysu. Pro absolventy mám ale trochu jiný návod na to, jak toto téma uchopit.“

Konkrétně „věnujte čas open-source projektu,“ doporučuje Zemlin. „Vzdejte se ho. Budujte svůj životopis a svou reputaci. Váš kód je vaším životopisem. Jestliže jej děláte dobře, není vůbec žádných pochyb o tom, že budete dobře zaplaceni.“

Nevíte-li, jak začít, zvažte hledání učitele – vývojáře jádra Linuxu – případně školení v Linuxu přímo od zdroje,“ dodává.

Tip 3: Nemějte plán

Touha tvořit, učit se a sdílet, o níž jsem mluvil v prvním tipu, bude mít za následek vytvoření komunit skládajících se z vás a vám rovných, které budou zaměřeny na důležitou práci, kterou kolektivně upřednostňujete,“ vysvětluje Zemlin. „Jestliže to upřednostňujete, upřednostňují to i ostatní, a zaregistrujete to velmi brzy.“

Tip 4: Ne vždy musíte být ti hodní

Nikdo nemá rád pitomce, ale já tenhle tip myslím vážně,“ říká Zemlin. „Spolupráce je o nekompromisní debatě a schopnosti bránit své myšlenky. To vede k těm nejlepším myšlenkám, čehož jsem byl v komunitě Linuxu často svědkem. A, jak řekl zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, „nejlepší myšlenka a její realizace by měly vždy vyhrát. Nebojte se dokázat, že nejlepší myšlenka je ta vaše.“

CS24

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Windows XP už končí i ve vesmíru, na ISS je nahradí Linux
Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS skončí dosluhující Windows XP. Kdo by čekal, že je nahradí „osmičky“, bude zklamán. Místo nich tam bude Debian 6, a to i z důvodů bezpečnosti a přizpůsobitelnosti.
→ Větší zájem o open source: lokální tým Red Hat posiluje
Od dubna 2014 zodpovídá za rozvoj trhu i partnerské sítě Red Hat v ČR/SR Iveta Babulenková.