Hlavní navigace

4 tipy, jak nastartovat své agilní praktiky

28. 6. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
S tím, jak přecházíme od krize k oživení ve druhém roce COVIDu, je načase obnovit agilní rychlost vašeho týmu. Zde je návod.

Po celá léta byla agilita základním přístupem k udržení inovačních týmů v pohybu s přesností a rychlostí spolupráce. V roce 2020 bylo mnoho organizací nuceno převrátit své agilní procesy vzhůru nohama, aby splnily výzvy vzdálené práce během globální pandemie.

Pro technologické týmy a vedoucí, kteří chtějí postupovat vpřed ve chvíli, kdy se vracíme na fyzická pracoviště, jsou zde čtyři tipy pro restartování agilních týmů a procesů bez ztráty času nebo talentů.

1. Zhodnoťte zralost agilního týmu

Agilita historicky prosperovala díky kolokaci členů týmu. S pandemií to bylo nemožné. Spolupráce mezi lidmi nahradila připojení pomocí videa a hlasu. Otázkou pro technologické vůdce nyní je, jak rok nebo déle trvající oddělení ovlivnilo výkon a úroveň vyspělosti týmu.

Posouzení úrovní zralosti pro některé týmy může znamenat návrat k základním agilním opatřením, jako jsou doby realizace, rozběhy sprintu a propustnost. Pomocí nástrojů jako Jira, ClickUp nebo Basecamp prozkoumejte, jakých čísel tým dosahoval před rozptylem vyvolaným pandemií, a podívejte se, jak se tato čísla změnila. To by mělo odhalit, zda došlo k výpadku zralosti, stabilitě nebo růstu agilního výkonu týmu, a pomoci vytvořit nový základ pro měření cílů a úspěchu do budoucna.

2. Analyzujte soudržnost a sladění agilního týmu

Agilita je proces, který nadřazuje jednotlivé interakce nad procesy a nástroje. V dnešní přechodové době je důležité pochopit, jak pandemie ovlivnila zapojení a kulturu týmu, a posoudit, zda jsou týmy stále efektivní jako pracovní jednotka.

Někteří členové týmu rádi pracovali z domova a chtějí v tom pokračovat; jiní jsou připraveni na návrat k fyzické spolupráci. Technologičtí vůdci musejí pochopit, že jen málo členů týmu bude mít při návratu do kanceláře shodné nastavení mysli, a tyto rozdíly budou muset prozkoumat a odhalovat stejným způsobem, jakým hodnotí úrovně výkonu. Stejně jako různé úrovně zralosti v agilním týmu mohou být velmi rušivé, mění se i různé úrovně osobní spokojenosti a motivace. Pomocí průzkumů a kontrol objevte nespokojenost, která by mohla narušit agilitu, a podle toho týmy upravte a znovu srovnejte.

3. Dejte prostor učení

Jedním z prvků rozvoje agilního týmu, který se během nuceného vzdáleného prostředí těžko udržuje, je neocenitelné souběžné učení, které efektivně a rychle ponoří nové členy týmu do jemně vyladěných agilních procesů.

Toto je známé jako fáze Shu „emulace pána“ v modelu učení ShuHaRi. ShuHaRi často používají agilní odborníci, jako je Martin Fowler, k vysvětlení toho, jak mohou agilní praktici a týmy růst, aby dosáhli vyšší rychlosti a toku vývoje. U týmů, které se vracejí zpět k práci v kanceláři, je nyní ten pravý okamžik, abychom se podívali na to, jak lze učení a rozvoj znovu začlenit do agilního procesu, a posoudit mezery a růst jednotlivých dovedností. Někteří členové týmu se budou muset vrátit do této fáze pečlivého „učňovství“, zatímco jiní mohou směřovat k samostatné práci a inovativním příspěvkům. Když je prostor se učit a přicházejí příležitosti, může agilní tým postupovat vpřed a splnit požadavky návalů příležitostí.

4. Nakloňte vedení na svou stranu

Agilita funguje pouze tehdy, když za ní stojí každý. To znamená shora dolů a zdola nahoru. Vzhledem k tomu, že se začíná formovat zcela nový normál a rostou požadavky na stále více výstupů a navíc rychleji, nezapomeňte zdůraznit důležitost přísného se držení agility a postupného pokroku u podnikových vedoucích a sponzorů, kteří od technologického týmu vždy očekávají skvělé výsledky. Pozvěte je na setkání nebo dvě a ukažte jim zprávy s aktuálními výsledky.

Vedoucí představitelé mají pravomoc odstraňovat překážky agilních technologických týmů a utvářet vizi, která řídí jejich práci. Když hledají technologie na podporu obchodních cílů, jejich zahrnutí do agilní praxe a filozofie může ochránit týmy před nesplnitelnými očekáváními a pomoci získat nové příznivce pro skutečný iterativní a spolupracující vývoj.

ICTZ24

Široké přijetí agilního vývoje softwaru znamená, že spousta lidí běží jako o život, aniž by si udělali čas, aby zajistili, že týmy a procesy budou schopny uspět. Dát si na chvilku pauza a restart ve chvíli, kdy začne prudký růst po pandemii, to je dobré pro tým, dobré pro technologický rozvoj a dobré pro podnikání.

Čtěte také:
10 manažerských sebeklamů o agilních praktikách 
Podniková agilita: 5 startovních bodů agilní transformace
10 nejlepších nástrojů pro řízení projektů

Zajímají vás informační technologie a chcete získat nadhled?

Odebírejte náš Newsletter, který posíláme zpravidla dvakrát do měsíce a který obsahuje výběr unikátních článků nejen našich autorů, ale také ze sítě mezinárodního vydavatelství IDG.

» Přihlaste se zdarma! [Odběr můžete kdykoli zrušit]

Byl pro vás článek přínosný?