Hlavní navigace

3 otázky pro Steva Furnisse

14. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Oracle se nepokládá za low-cost řešení, ale stejně jsme se zeptali Steva Furnisse, viceprezidenta Oracle pro prodej hardware v regionu Eastern Europe/CIS, jestli vidí nějaký způsob, jak ušetřit.

CIO Business World: Zdá se, že recese stále přetrvává a firmy hledají způsoby, jak ušetřit na výdajích. Máte pro firmy nějaké řešení, které by vedlo k omezení výdajů?

Steve Furniss: Dnešní struktura IT je ve většině společností masivně přizpůsobována kombinovanými technologiemi, které vedou k obrovské složitosti IT a ke zvyšování nákladů. Duplicitní systémy, narůstající objemy dat o zákaznících, zaměstnancích, produktech a službách, ale také nekonzistence dat a různá provizorní řešení. To vše vede k prodloužení lhůty potřebné k umístění produktu na trh, nebo ke špatnému zákaznickému servisu či neefektivním procesům. Společnosti také kvůli složitosti IT ztrácí možnost využít úspor z rozsahu. Složité webové systémy a procesy mají za následek i prodloužení doby potřebné k realizaci projektů, a zvyšování nároků na napájení a chlazení datacenter. Systémy jsou relativně nestabilní, a každá jejich modifikace je riskantní.

Budování jedinečného IT systému se záhy může stát nákladným a složitým procesem. Zatímco výdaje potřebné na prvotní pořízení špičkového systému se mohou zdát nízké, firmy musí v první řadě zvážit i udržování pořízené technologie stejně jako její implementaci. Tyto náklady některé společnosti buď přehlížejí nebo v lepším případě pouze podceňují, protože svou pozornost zaměřují pouze na cenu pořizovacích nákladů. Toto opomíjení pak často vede k nečekaným a nevítaným výdajům.

Náš přístup je založený na zjednodušování IT prostředí pomocí tzv. Oracle Stack, ve kterém je vše zkonstruované tak, aby fungovalo dohromady. Inovujeme každou vrstvu Oracle Stack a dodáváme nejlepší produkty ve své třídě - co se týká serverů, skladování dat, operačních systémů, virtualizace, řízení podniku, databází aplikačním programovém vybavení a v aplikacích. Vertikálně integrujeme tyto prvky všude tam, kde disponujeme duševním vlastnictvím k příslušnému softwaru. Děláme to jako součást našeho vlastního výzkumu a vývoje, nikoliv jako součást zákazníkova IT rozpočtu. Když vezmeme v potaz věci jako integrované systémy a systémové inženýrství, kde propojujeme software i hardware dohromady, vlastně tím poskytujeme naše služby.

Společnost Oracle koupila Sun Microsystems a získala tak několik open-source produktů jako je MySQL.  Pro jaký zákaznický segment jsou určeny?

Téměř pro každý druh zákazníka. MySQL přináší 90% úspor oproti proprietárním alternativám jako jsou Microsoft a Sybase. Za prvé, MySQL Enterprise zcela odstraňuje počáteční výdaje za licenci. To zákazníkovi umožňuje zbavit se výrazné cenové položky ve výdajích a realokovat tak rozpočet. Za druhé, MySQL redukuje další operační výdaje díky své prověřené pověsti snadného používání a jednoduché administrace.

Mnoho světově nejznámějších a nejrychleji rostoucích firem jako jsou Facebook, Google, Adobe, Alcatel Lucent a Zappos, spoléhá na MySQL, aby tak ušetřily čas a peníze při správě jejich vysoko-objemových webových stránek, základních systémů a balíčku softwaru.

SAP právě ohlásil, že že svůj systém ERP převede na databázi HANA. Má již Oracle připravenou odpověď?

Rád bych zmínil, že v případě paměťové technologie HANA se nejedná o novou inovaci. Společnost Oracle vlastní tuto technologii, nazvanou Oracle Times Ten, již od roku 2005. Mnoho našich zákazníků používá naši paměťovou databázi buď samostatně nebo v kombinaci s Oracle Database. Náš vlastní produkt Oracle Database Appliance zpřístupňuje technologii pro širší portfolio zákazníků. Stále jsme jedničkou v této oblasti, když si uvědomíte, že kolem 70% všech implementací od společnosti SAP běží na Oraclu.

G+