Hlavní navigace

Rok 2013 v číslech (1.)

7. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Andy - Fotolia.com
Technologické odvětví je založeno na číslech – a dost jich vygenerovalo i v roce 2013. Podívejme se na přehled významnějších z nich.

3 – počet televizních cen Emmy, které v roce 2013 vyhrála služba Netflix. Cenu za nejlepšího režiséra získal seriál „House of Cards“, což je první výhra v této kategorii, kterou získal internetový obsah. Stejný seriál zároveň získal i obě zbývající ceny.

500 000 000 – počet řádků kódu tvořících neustále napadanou webovou stránku Healthcare.gov. Programátoři strávili většinu října a listopadu odstraňováním chyb a přepisováním kódu tak, aby stránka fungovala korektně.

143 199 – počet tweetů poslaných v jediné sekundě poté, co bylo v animovaném filmu Hayao Miyazakiho „Castle in the Sky“ v japonské televizi vyřknuto slovo „balus“. Fanoušci si masové tweetování tohoto slova domluvili bez nějakého hlubšího důvodu, což vedlo k novému rekordu na Twitteru. Stalo se tak 3. srpna.

116 700 000  – počet vyhledávání realizovaných anonymním vyhledávačem DuckDuckGo v září. V květnu, před zveřejněním prvních zpráv o špehování a sledování lidí ze strany americké Národní bezpečnostní agentury, byl stejný vyhledávač využit „jen“ v 54,4 milionech případů, což znamená méně než polovině.

4 – počet střel, které podle vyšetřovatelů Ronnie Collins vystřelil na Ikennu Uwakaha, který se v San Francisku snažil prodat PlayStation 4 prostřednictvím příspěvku na Instagramu. Uwakah svým zraněním brzy podlehl a Collins byl obviněn z vraždy.

50 000 – počet dodatečných víz typu H-1B, jež mají být dostupné pro americké společnosti, které chtějí zaměstnávat kvalifikované pracovníky, a to dle navrhovaného zákona, tzv. Immigration Innovation Act, který byl v americkém Senátu představen v lednu. Současný limit činí 65 000, což je podle high-tech společností příliš málo a negativně to ovlivňuje byznys a inovaci.

152 000 000 – počet uživatelských záznamů, včetně e-mailů a chabých hesel, které byly zveřejněny v loňském prolomení počítačů společnosti Adobe Systems. Jde o největší veřejně známý únik uživatelských informací v historii.

7 – počet hodin (zhruba), které uběhly mezi spuštěním aplikace Vine sociální sítí Twitter, a zablokováním této aplikace na serverech Facebooku. Uživatelé Vine byli krátce schopni využít své účty na Facebooku k hledání přátel na této nové video aplikaci, což se ovšem Facebooku příliš nelíbilo.

14 000 – počet počítačů, na nichž údajně newyorská herní společnost E-Sports Entertainment nainstalovala tajný software na těžbu bitcoinů. Společnost v rámci vyrovnání následně souhlasila s platbou 325 tisíc dolarů a zavázala se k 10letému „compliance programu“. Zjednodušeně lze říci, že bude po tuto dobu „v podmínce“.

Pokračování