Hlavní navigace

12 rad pro stydlivé a nespolečenské IT experty (1.)

10. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © NinaMalyna - Fotolia.com
Tím, že jste introvert, svět ani vaše kariéra nekončí. Pokud dnes ale chcete být úspěšní v IT byznysu, měli byste svou stydlivost přemoci a uvědomit si, že je v pořádku požádat o pomoc (či pomoc druhému nabídnout).

Pokud jste odjakživa introvertem, je těžké se seznamovat s novými lidmi, avšak není to nemožné. Za prvé si musíte uvědomit, že nejste sami. Mnoho osobností, které obdivujete a které jsou autoritami pro ostatní lidi, jsou také introverti. Tito lidé se však nad to dokázali povznést, tak proč byste i vy nemohli?!

Abyste posunuli svojí kariéru do vyšších sfér, musíte překonat svoji stydlivost a stát se společensky zdatnými. Proč? Podívejte se na následujících 12 rad z různých publikací o společenském významu pro kariérní úspěch IT odborníků.

  • Noviny The Wall Street Journal píší, že 94% úspěšných uchazečů o práci získalo svoje místo právě díky sociálním dovednostem.
  • Americké ministerstvo práce tvrdí, ž se 63,4% všech pracovníků hledá zaměstnání za použití neformálních metod.
  • Pouze 4-10% uchazečů o práci, kteří žádají o zaměstnání online, je úspěšných. (Richard Bolles, What Color is Your Parachute)

Jak prolomit společenské ledy? O čem asi bych měl mluvit? Jak začít? Pokud čtete tento článek, hlavou vám mohou létat podobné otázky. Abyste na ně našli odpověď, zeptali jsme se za vás profesionálů, jak se vypořádat se společenským tlakem a jak úspěšně udržet konverzaci.

1. To, že jste někým odmítnuti, je běžné. Přeneste přes to

Být někým odmítnut je součástí každodenního života a v mnoha případech si to nesmíte brát osobně. Základem je pochopit, že čím více budete na něčem pracovat, tím více se budou vaše výsledky zlepšovat. V životě se setkáte s mnoha lidmi, kteří vám nemohou nebo nechtějí pomoci. Zapomeňte na to a jděte dál.

2. Pamatujte, že stát se společenským, je obousměrná cesta

Možná máte problém s navázáním kontaktu, protože si neuvědomujete, že můžete někomu, kdo vám pomohl, něco nabídnout na oplátku. Přitom určitě něco nabídnout můžete, i když to nemusíte považovat za důležité.

soutez_casestudy

„Pomoc druhým k úspěchu vám pomůže, abyste uspěli sami. Při každém novém seznámení se ptejte a pozorně naslouchejte,“ říká Caitlin Sampson, kariérní konzultantka a spoluzakladatelka společnosti Regal Resumes.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?