Hlavní navigace

Jak by měl vypadat byznysový počítač vhodný pro Windows 8 (3.)

28. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft.com
Windows 8 jsou tu. Formou a funkcionalitou je nová softwarová vlajková loď Microsoftu nejdramatičtější změnou ve Windows od vzniku tohoto systému.

Předchozí díl článku

7. Síťové možnosti

Předtím, než si koupíte jakýkoliv hardware, uvědomte si, jakým způsobem se chcete připojit ke své domácí síti či k internetu. Pro pevná připojení budete nejspíše chtít ethernet adaptér, zatímco pro bezdrátové sítě se bude hodit standard 802.11n či dokonce 802.11ac.

Součástí unikátního půvabu Windows 8 leží v ultraboocích a tabletech, které byly stvořeny k tomu, aby je jejich uživatelé mohli používat v podstatě odkudkoliv. Mobilní profesionálové chtějí být schopni získávat informace tam, kde se zrovna nachází, a pro tyto případy se hodí 3G či 4G mobilní připojení. Tablety a ultrabooky, které nabízí tento způsob připojení v základu, sice existují (například Lenovo ThinkPad 2), ale jsou mnohem méně běžné než zařízení vybavená pouze Wi-Fi. Samozřejmě existují mobilní hotspoty a USB adaptéry, takže vestavěná schopnost mobilního datového připojení není vůbec podmínkou.

8. Výdrž

Jestliže s sebou přenášíte mobilní počítač, který nutně potřebujete pro váš byznys, musí toto zařízení přežít nějaký ten náraz. Nepotřebujete hned kupovat tank (jako něco z řady Panasonic Toughbook), nicméně i tak byste měli zvážit podmínky, v nichž budete své nové zařízení používat, a vyhnout se hardwaru, který je náchylný k rozbití.

Microsoft se velmi snažil, aby vyvinul tablet Surface RT co nejodolnější, a představitelé společnosti využívají každé příležitosti, aby mohli odolnost své vlajkové lodi dokázat – hází jej na zem, kde to jen jde. Přesto si nemyslíme, že takový stojánek tohoto tabletu, jakkoliv odolně může vypadat, přežije příliš špatného zacházení. Jako všechny mechanické části je odolný pouze do určité míry.

Kromě samotného fyzického zařízení bychom měli vzít v úvahu i faktor výdrže úložiště dat. Tradiční pevné disky mohou být náchylné k rozbití při náhlém pádu, naopak flashové paměti v tabletech či SSD disky v ultraboocích jsou o dost odolnější.

Dell XPS One 279. Bezpečnost

Bezpečnost je pro počítače v byznysu velkým tématem – zejména pro ty přenosné. Váš PC by měl být vybaven UEFI BIOSem, aby mohl využít funkce Windows 8 Secure Boot (bezpečný start), a stejně tak TPM (Trusted Platform Module) čipem pro efektivní vyuřirí šifrování disku BitLocker ve Windows 8.

Mohla by se vám taktéž hodit čtečka otisků prstů či nějaký jiný biometrický prvek vestavěný do vašeho hardwaru pro silnější dvoufázové ověření. Takové nastavení může odrazit neautorizovaný přístup a ochránit citlivá data.

Například takový tablet Dell Latitude 10 jde v bezpečnosti o krok dále, neboť jeho součástí je slot pro odnímatelnou bezpečnostní kartu. Tento tablet zobrazí vaše (potenciálně citlivá) firemní data jen a pouze v případě, že dokáže detekovat vaši osobní uživatelskou kartu.

10. Flexibilita

Novou věcí ve světě Windows 8 je hybridní koncept. Protože je Windows 8 systém vytvořený pro dotykové ovládání, začínají se v těchto dnech dodávat nové modely tabletů s Windows 8. Spousta z nich kombinuje výhody tabletu a ultrapřenosného notebooku, což uživatelům poskytuje flexibilitu mnohem efektivnějšího používání Windows 8 v různých podmínkách.

Podle Onuory Amobiho, editora webu Windows8Update, bude pro Apple velmi těžké reagovat na hybridy s Windows 8, které můžete v kanceláři používat jako notebook a na pracovní schůzku jej vzít jako tablet.