Hlavní navigace

Jak by měl vypadat byznysový počítač vhodný pro Windows 8 (2.)

27. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Dell
Windows 8 jsou tu. Formou a funkcionalitou je nová softwarová vlajková loď Microsoftu nejdramatičtější změnou ve Windows od vzniku tohoto systému.

Předchozí díl

 

3. Úložiště

Přestože kapacita fyzického úložiště vašeho stroje s Windows 8 není v případě, že průběžně ukládáte data na SkyDrive, až tak důležitá, liší se ukládací potřeby byznys od byznysu velice významně. Vše závisí na tom, jak plánujete používat váš počítač na denní bázi.

Většina uživatelů se pravděpodobně spokojí se standardním 500GB hard diskem, který je přítomen ve většině základních desktopových počítačů s Windows 8. Nicméně pokud tvoří součást vašeho pracovního procesu tvorba obsahu, jako je produkce videa a editace fotografií, může se oněch 500 GB prostoru rychle zaplnit masivními soubory. Jestliže potřebujete ukládat vaše data lokálně například pro prezentace a sdílení dat se zákazníky, měl by váš počítač disponovat diskem schopným všechna vaše potřebná data ukládat – případně si budete muset vypomoci externím diskem.

Toto uvažování je velmi důležité, pokud vezmeme v úvahu nativní omezení služby SkyDrive: bezplatné úložiště pro nové uživatele má velikost 7 GB (přestože si vždy můžete zakoupit větší kapacitu), omezení pro velikost souborů může ovlivnit to, jak službu používáte. Microsoft vás omezuje velikostí souboru 300 MB pro nahrávání prostřednictvím webového prohlížeče nebo 2 GB v případě, že si nainstalujete desktopovou aplikaci SkyDrive.

4. Baterie

Ve Windows 8 se toho spousta zaměřuje na mobilitu, takže výdrž baterie zařízení, která si budete kupovat, je doslova klíčová. Je nepsaným pravidlem, že uživatelé, kteří často cestují či pracují mimo kancelář, by měli mít možnost pracovat na jedno nabití celý den, nebo alespoň většinu dne.

Výrobci životnost baterie přeceňují, když udávají „až“ 9 hodin nebo dokonce více. V reálném životě – s připojením na internet, surfováním na webu, kontrolou e-mailů a vlastně prací jako takovou – zvládají ty nejlepší ultrabooky kolem 6 až 7 hodin.

Podle Intelu budou mít notebooky a tablety s jeho novými procesory Clover Trail pro Windows 8 výdrž baterie až 10 hodin. ARM tablety s Windows RT by na tom údajně měly být podobně. Některá zařízení dokonce nabízejí výměnu baterie za chodu, čímž se jejich kapacita rázem zdvojnásobí.

Lenovo IdeaTab Lynx5. Mobilita

Rozdíl půl kilogramu nezní jako něco, z čeho byste si měli dělat těžkou hlavu. Ovšem taková váha navíc se pronese, pokud máte v plánu notebook vozit každý den do práce autobusem nebo metrem.

Jsou tu však i nevýhody. 11palcový ultrabook je lehčí a „cestovnější“ než 17palcový tříapůlkilový notebook, nicméně 11palcový má samozřejmě podstatně menší displej a velice pravděpodobně i nižší kapacitu lokálního úložiště, a to nezmiňujeme méně portů a chybějící periferie, jako je optická mechanika. Musíte zkrátka vyvažovat – volit co nejmobilnější notebook, který ale stále poskytuje funkce a schopnosti, které potřebujete.

Hmotnost ultrabooků se pohybuje mezi jedním a více než dvěma kilogramy. Většina jich spadá zhruba doprostřed tohoto spektra, okolo 1,3 – 1,5 kg. Samozřejmě pokud chcete opravdu lehký mobilní stroj, můžete využít Windows 8 tablet. Takový Surface RT váží pouhých 676 gramů, a přitom jde o plnohodnotnou mašinu pro práci v Microsoft Office. Nevýhodou však může být velikost obrazovky a snížená flexibilita pro tvorbu vlastního obsahu.

6. Možnosti připojení

Používáte zařízení, která se připojují skrze FireWire? Potřebujete slot na paměťovou kartu SD pro přesun obrázků z vašeho fotoaparátu do počítače? Připojuje se váš monitor standardním VGA kabelem nebo přes HDMI? Disponujete periferiemi s USB 3.0? Dostupné porty se liší zařízení od zařízení, takže budete muset vzít v úvahu všechny doplňky, které budete chtít ke svému počítači připojovat, a poté vybrat stroj, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Modely tabletů s Windows 8, jako je Microsoft Surface RT, mají obecně větší výběr standardních portů a možností připojení než tablety s Androidem, a zcela jistě větší výběr než iPad. Například Surface RT má standardní USB port, microHDMI port a slot na microSD karty. Přesto je třeba zaměřit se na detaily, jako je USB 2.0 versus USB 3.0. Zatímco maximální rychlost přenosu dat u USB 2.0 je 480 Mb/s, USB 3.0 je více než desetkrát rychlejší s maximálním datovým průtokem 5 Gb/s.

Pokračování