Hlavní navigace

10 IT předpovědí pro rok 2011

4. 1. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Začátek nového roku je skvělou příležitostí si tak trochu „zavěštit“. Co v IT přinese letošní rok?

ilustrační foto: Jack Brodus

 

Někdy se zkrátka klišé nevyhnete

Nazvat rok 2011 rokem tabletů je jistě solidní klišé, letošní rok bude ale pro výrobce tabletů i aplikací pro ně bezpochyby zásadním a klíčovým. Tablety se stále více budou používat i v podnicích, souhlasíme ale s názorem ředitele Lightspeed Venture Partners Jeremy Liewem, který říká: „Myslím, že nejběžnějším místem používání tabletu nebudou kanceláře či jiná místa mimo domov. Svůj tablet budete nejčastěji používat pohodlně usazeni v křesle ve vašem obývacím pokoji.“ Takovéto používání tabletů pak samozřejmě velmi ovlivní i to, jak budou vypadat nové aplikace pro tablety, například hry.

Pokud jde o použitou platformu, pak jakkoliv budou tablety postavené na systému Android velmi dobře konkurenceschopné, úspěchu iPadu se letos nepřiblíží.

 

Ellison „ztrestá“ Benioffa

Mnohaleté zvěsti o tom, že Oracle koupí svého cloudového rivala Salesforce.com se letos potvrdí. A nejde jen o obchod, CEO Salesforce.com Mark Benioff do doby, než v roce 1999 založil firmu, která je dnes v IT businessu jedním ze synonym cloudu a SaaS, v Oracle pracoval.

Platforma Force.com, kterou Salesforce.com používá využívá Oracle databáze a jeho programovací jazyk Apex má kořeny v Javě, kterou, jak známo, Oracle také vlastní. Salesforce.com má ovšem i něco, co Oracle postrádá: desítky tisíc zákazníků z řad malých a středních firem používajících jeho cloudové CRM. Na druhou stranu, s Oraclem v zádech by se Salesforce.com výrazně zlepšila pozice u velkých korporací, které jsou zákazníky Oraclu. Přinesla by mu také možnost uzavírat velké globální dealy, především na jeho vlajkové lodi, cloudové CRM a sales systémy.

 

IBM nebo HP koupí SAP

SAP je jedním z posledních velkých dodavatelů soustředících se pouze na business aplikace. Zůstat nezávislým je ovšem v dobách, kdy jsou neúprosným trendem integrace a konsolidace, stále těžší a těžší. Oracle staví své vysoce integrované systémy z vlastních serverů, databází a hardwaru; IBM a HP se budou zřejmě muset vydat stejnou cestou, budou-li chtít být schopni konkurovat. Pro IBM by to sice představovalo velkou změnu strategie, podmínky na trhu se však změnily ještě víc. HP naopak hraje do karet to, že Leo Apotheker, který od října stojí v jeho čele, dříve vedl právě SAP a zná jej tedy skrz na skrz.

Pověst SAPu a jeho popularita mezi investory doznala navíc značné újmy poté, co byl listopadovým rozhodnutím soudu odsouzen k náhradě škody ve výši 1,3 mld. USD Oraclu za krádež softwaru.

 

Podniky budou přecházet na flash paměti

Zásadním trendem, který však zatím není příliš zjevný, bude přechod korporací a firem na flash paměti. V tomto se shodneme například s Barry Eggersem z Lightspeed Venture Partners, který říká: „Flash paměti jsou zhruba 100 krát rychlejší než klasické pevné disky. Jistě, jsou také dražší, cena ale postupně klesá a brzy se přiblíží hranici, kdy poměr cena výkon bude u flash pamětí výrazně lepší.“ Odhaduje, že tento trh bude mít v nejbližších několika letech velikost zhruba 1 mld. USD, tahounem budou především „nenasytná“ datová centra.

 

WikiÚniky budou pokračovat

Zakladatel a editor projektu WikiLeaks Julian Assange prožije těžký rok, především kvůli obvinění ze sexuálních zločinů vznesených proti němu ve Švédsku. Americké Ministerstvo spravedlnosti mezitím vynaloží hodně času a prostředků na to, aby jej mohlo obvinit v souvislosti z krádežemi dokumentů odcizeným Ministerstvu zahraničí. Assange však obviněn nebude – tedy zatím. Prozatím bude žít mnohými obdivován jako rocková hvězda a dalšími nenáviděn. Ti, kdo dodávání WikiLeaks vládní a korporátní dokumenty se prozatím nenechají zastrašit.

 

Kyberválky se stanou realitou

O kybernetických válkách se přestane jen mluvit, stanou se realitou (některé signály naznačují, že už jí možná jsou, viz. virus Stuxnet napadající jaderná zařízení v Iránu). Průmysl a infrastrukturní systémy se ukážou být zranitelné kyberšpionáží a přiblíží se tak naplnění prognózy analytické společnosti Gartner, podle které „do roku 2015 bude online sabotáží narušena a poškozena kritická infrastruktura jedné ze zemí skupiny G20.“

 

Cloud: růst a konektivita

Společnost IDC předpovídá pro rok 2011 30% navýšení výdajů za služby veřejného (public) cloudu. Je to také výsledek toho, že bylo a bude odstraněno několik zásadních překážek, které dříve brzdily rychlejší adopci cloudových služeb. Zlepšila se bezpečnost, spolehlivost i výkon. Společnosti budou cloud využívat i k archivaci; zde rozhodně především výrazně nižší cena než při in-house skladování.

Cloud také přinese zásadní zlepšení konektivity. Celé roky jsme ýchali o „chytrých“ ledničkách, které „odhalí“ chybějící potraviny a automaticky je přidají do nákupních seznamu – ty se teď začnou také skutečně objevovat.

Pro výrobce to znamená nutnost implementovat konektivitu coby zásadní vlastnost svých výrobků. Kdo toho nebude schopen, ten začne velmi rychle ztrácet dech a tržní pozici. Rok 2011 bude v tomto směru přelomový.

 

Sociální sítě

Sociální média v letošním roce dospějí. Na Twitteru či Facebooku už nebudou dominovat hloupé příspěvky celebrit, sociální sítě budou stále častěji využívány i k mnohem bohulibějším účelům. Příkladem může být projekt The Giving Effect který se snaží využít síly a vlivu sociálních médií k šíření informací a propojení dárců a potřebných.

Facebook či herní producent Zynga se budou snažit vytěžit maximum z obrovského množství dat, které o svých uživatelích mají. Dá se očekávat, že kauzy související s nedostatečnou ochranou a (zne)užitím uživatelských dat rozhodně nebudou vzácné.

 

Na přípravě článku se podíleli Chris Kanaracus, James Niccolai, Grant Gross a Nancy Gohring.