Hlavní navigace

10 aktuálních tipů pro IT životopisy (2.)

31. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Web CIO.com sestavil seznam 10 nejlepších rad roku 2013 ze své série Resume Makeover (vylepšení vzhledu životopisu). Podívejme se na něj.

Předchozí díl

4. Buďte vždy připraveni

Buďte vždy připraveni – mějte svůj životopis aktualizovaný a v neustálém „oběhu“.

Přestože má Doug Koch práci, s níž je spokojený, a dobrý vztah s týmem manažerů ve své současné společnosti, míval v minulosti „na kahánku“ dost často na to, aby pochopil, že není nenahraditelný. Přestože nehledá práci, je pro něj zkušenost se seminářem vylepšení vzhledu životopisu stále velmi cenná.

Caitlin Sampsonová, spoluzakladatelka společnosti Regal Resumes, která s Kochem pracovala na jeho životopisu, říká, že obecně byste své curriculum měli aktualizovat každý půlrok.

Může to vypadat jako práce navíc, ale v dnešním světě zkrátka musíte být připraveni. Až přijde den, kdy to budete potřebovat, budete rádi, že se nemusíte prokopávat hromadou starých poznámek a trávit hodiny zpětným upamatováváním se na detaily projektů a úspěchů předchozího roku.

5. Ať je vaše zpráva jasná

Ať je vaše zpráva jasná a cílená; měli byste přesně znát typ a rozsah role, kterou chcete, a oznamovat to ve svém životopisu.

Ken Montgomery věděl, že potřeboval změnit zaměření svého životopisu z technického na manažerské, ovšem měl s tím problémy. Poprosil o radu Stephena Van Vreedeho z ITTechExec.com. Van Vreede ihned určil problém, přičemž zjištěná chyba je podle něj velice běžná.

„[V životopise] nemusí být formální vyjádření cíle – to je ve světě dnešních životopisů poněkud passé – musí tam však být něco, co čtenáři oznamuje typ role, o kterou máte zájem. Nejdříve jsem netušil, jestli Montgomery hledal pozici IT manažera nebo něco spojeného s tvorbou hlasové a datové sítě,“ říká Van Vreede. Jeho životopis opravdu nezmiňoval nic o vyšším nebo top managementu,“ říká.

Aby to vyřešil, vytvořil Van Vreede hlavičku nad sekcí shrnutí. Ta potenciálnímu zaměstnavateli dává na vědomí, jakou úroveň práce Montgomery hledá. „Dává to celý dokument do kontextu, takže [potenciální zaměstnavatelé] vědí, co shání, a jak by jej měli vnímat,“ říká Van Vreede.

6. Nechtějte je „naučit všechno“

Kariérní specialista Roy J. West byl ohromen šíří a záběrem zkušeností Bobbyho Saxona, ale nacpat 25letou vojenskou a IT kariéru do rozumného formátu bylo prý dost těžké.

„Zredukovali jsme ji ze sekce ,běh mého života' na shrnutí. Osobně jsem nikdy nebyl velkým zastáncem zbytečného osekávání životopisů,“ říká West, ale v tomto případě to podle něj bylo nezbytné.

„První [Saxonovou] reakcí bylo zděšení, protože jsem mu z CV odstranil velkou část z jeho výjimečného kreditu odborníka,“ říká West. „Zredukoval jsem detaily, které dle něj demonstrovaly velkou šíři toho, co musel řešit, aby mohl vytvořit ty skvělé výsledky, které vytvořil.“ Někdy se však nedá nic jiného dělat, dodává West.

IT_PR_2023

West cítil, že mnoho civilistů bude respektovat Saxonovu vojenskou službu, ale spousta z nich už nebude rozumět rozsahu jeho úspěchů. „Snaha o to přijít s živitopisem tak detailním, že by se z něj [čtenáři] naučili úplně vše o vás, není řešením. Vaší největší šancí – vaší jedinou šancí – je v pracovním pohovoru, ne v životopise,“ říká West.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?