Hlavní navigace

Xerox vytáhl do boje proti obchodu s alternativními kazetami

Sdílet

ali 28. 7. 2015

„První volbou při nákupu tonerů do tiskáren a multifunkčních zařízení by měla vždy být originální tisková kazeta. Je speciálně vyrobena pro danou tiskárnu tak, aby byl zajištěn její nejvyšší výkon a spolehlivost provozu. V případě, že se zákazník rozhodne pro alternativní toner, měl by brát v úvahu rizika spojená s výrobou a prodejem těchto neoriginálních spotřebních materiálů,“ upozorňuje Veronika Brázdilová, generální ředitelka Xerox Czech Republic.

Přední výrobci tiskových zařízení se snaží chránit své ochranné známky a duševní vlastnictví. V zemích s velkým prodejním potenciálem, jako jsou Německo, Francie nebo Británie, už „klony“ v dnešní době nenajdete. Tato iniciativa se postupně rozšiřuje také do států střední a východní Evropy.

Xerox se rovněž čím dál více soustředí na zamezení dovozu, výroby a prodeje kazet, které porušují ochranné známky zapsané v rejstříku ochranných známek a práva duševního vlastnictví do České republiky. V prodejním řetězci je právně odpovědný každý článek kromě koncového uživatele. Nelegální jednání může být pokutováno až do výše 5 milionů korun, s případnou náhradou škody držitelům práv z ochranné známky. Soudem může být za porušení těchto práv uložen i zákaz činnosti nebo odnětí svobody.

Xerox postupně na takové případy porušení práv duševního vlastnictví firmy upozorňuje. Od začátku letošního roku otestovala společnost v České republice 11 různých výrobců, prodejců a dovozců alternativních tonerových kazet do tiskáren a multifunkcí Xerox.

Výsledkem je zjištění, že většina z nich porušuje práva k ochranné známce a práva duševního vlastnictví společnosti. Xerox proto následně rozeslal výzvy ke zdržení se porušování práv z ochranných známek a nekalosoutěžního jednání. Společnostem, které práva z ochranných známek porušují, hrozí nejen povinnosti k náhradě způsobené škody, ale také sankce v podobě ukončení činnosti, stažení tonerů z prodeje a povinnost provést jejich likvidaci. „V těchto aktivitách budeme i nadále pokračovat, a to s ještě s větší intenzitou. Chceme chránit naše zákazníky a jejich stroje. Nekvalitní spotřební materiál ovlivňuje životnost i výkon našeho zařízení. A proti tomu je třeba se bránit,“ dodala Veronika Brázdilová.

Našli jste v článku chybu?