Hlavní navigace

Windows Phone i Androidu se daří - na úkor iPhonu

Sdílet

Alexander Lichý 20. 11. 2013

Společnost IDC zveřejnila výsledky průzkumu globální prodeje chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí 2013. Podle publikovaných dat je Android na 81% produkce smartphonů, zatímco iPhone snížil svůj podíl na 12,9% oproti 14,4%, které měl před rokem. Windows Phone dosáhl tržního podílu 3,6%, to je relativní skok oproti 2% z minulého roku.

Částečně je možné pokles iPhonů vysvětlit tím, že Apple stále nemá telefon s velkým (více než 5palcovým) displejem. S velkými displeji totiž přichází i Nokia, která je s podílem 93% prakticky výhradním producentem smartphonů s Windows Phone. Nokia má aktuálně dva nové modely Lumia s 6palcovým displejem. Kategorie telefonů s displejem mezi 5 a 7 palci (tzv. phlablety) je totiž stále na vzestupu a aktuálně tvoří 21% trhu s chytrými telefony.

Pro prodej je příznivé, že ceny smartphonů stále klesají. Průměrná cena poklesla o 12,5% a dosáhla hodnoty 317 USD. Pro srovnání, výše zmíněná kategorie phabletů má průměrnou prodejní cenu 443 USD. Do cenové statistky se zahrnují jen koncové ceny nedotovaných (neblokovaných) telefonů.

Čtěte také:
→ V Česku je druhou nejprodávanější mobilní platformou Windows Phone
→ iPad je zatím nejpoužívanějším mobilním zařízením v ČR a v celém regionu CEE

G+

Našli jste v článku chybu?