Hlavní navigace

Vyšší poptávka po Wi-Fi podporuje rozvoj vysokorychlostních Ethernetových sítí

Sdílet

Stephen Lawson 2. 2. 2015

Wi-Fi zařízení tzv. první vlny nového standardu IEEE 802.11ac, který v závislosti na konfiguraci dosahuje rychlosti až 1,3 Gbit/s, již na trhu podnikových bezdrátových prvků dominují. Podle analytika Chrise DePuy ze společnosti Dell'Oro Group nastoupí druhá generace standardu 11ac o rychlosti až 7 Gbit/s pravděpodobně během druhého čtvrtletí.

Dnešní gigabitové Ethernetové podnikové sítě však nejsou pro nové přístupové body dostatečně rychlé. Desetigigabitový Ethernet v drtivé většině případů vyžaduje novou kabeláž, což vedlo asociaci IEEE k vytvoření nového standardu metalické sítě určeného výhradně k propojení rychlejších Wi-Fi prvků. Nový standard by měl definovat vlastnosti 2,5Gbit/s a 5Gbit/s Ethernetu při použití stávajících kabelů. Vznikly však dvě skupiny výrobců, které spolu nejspíše budou o finální podobu standardu soupeřit. DePuy očekává, že se nové produkty objeví na trhu ještě před začátkem příštího roku.

Poptávka po Wi-Fi samotném neroste jako u nových technologií, ale firmy do něj stále investují. Jedním z důvodů je neustále stoupající počet mobilních zařízení, které zaměstnanci v práci používají, včetně chytrých telefonů, tabletů a zařízení k nošení na těle, tzv. wearables. DePuy předpovídá, že do roku 2019 bude na průměrném pracovišti v kterýkoli okamžik připojený stejný počet zařízení pomocí metalické sítě jako přes Wi-Fi.

Našli jste v článku chybu?