Hlavní navigace

Vliv aplikací a app storů poroste

Sdílet

Werner Kurzlechner 15. 8. 2013

U analytiků panuje shoda názoru v posílení vlivu obchodů s aplikacemi, takzvanými app stores. A to především oblasti softwaru pro firemní užití. „S podnikovými app stores se mění role IT z centrálního plánovače na manažera trhu, který uživatelům poskytuje služby správy a zprostředkování a řídí celý systém,“ domnívá se David Cearley, analytik agentury Gartner. Stephan Kaiser z agentury PAC řadí rozvoj B2B obchodů s aplikacemi společně s cloudovou infrastrukturou k nejdůležitějším současným inovacím.

IDC očekává v následujících 20 měsících v oblasti cloud computingu akvizice v hodnotě přes 25 miliard dolarů. „Společnosti nabízející balíčkové aplikace, jako jsou IBM, Microsoft či Oracle, se samy stanou poskytovateli SaaS. Tím si budou stále více konkurovat s čistými SaaS firmami typu Salesforce.com a Workday,“ tvrdí Frank Gens z IDC.

Analytici IDC navíc očekávají explozi byznysu PaaS (Platform as a Service). Například „horizontální“ PaaS by se skrze platformy založené na open source měly stát masovým produktem. „V oblasti odvětvově specifických PaaS se budou – na cloudu založené modely sdílených služeb – přizpůsobovat požadavkům jednotlivých oborů,“ předpovídá IDC. „Následně budou IT firmy specializované na daná odvětví na těchto platformách vyvíjet a nasazovat řadu řešení a služeb.“ Příklady specializovaných PaaS jsou: platforma NYSE pro komunitu činnou na kapitálových trzích, platformy pro výměnu zdravotnických informací nebo Panoptix App Marketplace pro inteligentní energetická řešení.

Našli jste v článku chybu?