Hlavní navigace

Těžkosti Googlu v EU: opět terčem kritiky za monopolistické chování

16. 5. 2014

Sdílet

Stížnost tentokrát podalo sdružení OIP (Open Internet Project), které reprezentuje 400 start-upů, vydavatelů on-line publikací, spotřebitelských sdružení a aktivistů z oblasti elektronického práva, a to z celé EU. Evropská komise již potvrdila, že se stížností bude pečlivě zabývat, aby rozhodla, zda v této oblasti nebude nutné zahájit speciální vyšetřování.

Nová stížnost přichází v době, kdy se zdá, že Google úspěšně vyřešil jinou evropskou antimonopolní kauzu, která se táhla již od roku 2010. Googlu bylo vytýkáno, že výsledky vyhledávání by měly být neutrální a že by se v nich neměly favorizovat odkazy na další služby Googlu. Terčem kritiky byly zásahy do obsahu, smluvní omezení při poskytování reklamy a nakonec i exkluzivní podmínky inzerce pro omezený počet partnerů. Spor zatím vyústil slibem Googlu, že mj. ve výsledcích dá prostor třem odkazům na konkurenční projekty pro každý dotaz a jasně bude označovat případy, kdy odkazuje na své vlastní služby. Do pěti let by také měly ze smluv zmizet doložky o exkluzivitě.

Zdá se ale, že aktivistům ze sdružení OIP to nestačí. Mají totiž obavu, že Evropská komise učiní s Googlem za zavřenými dveřmi takové dohody, které by stávající praktiky Google de facto legalizovaly. OIP také žádá přísnější postihy vůči Google ze strany Evropské komise. Je však otázkou, zda nová stížnost povede k nějaké dalšímu posunu situace. Nepřináší totiž žádné podstatně nové argumenty, než se řešily ve zmiňovaném sporu, který se právě uzavírá.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Google dostal ve Francii pokutu 150.000 Euro
Šetření francouzské vládní agentury CNIL, která zkoumala pravidla Googlu na ochranou soukromí, skončilo rekordní pokutou.
→ EU zvažuje novelu autorského zákona: zajímá jí i váš názor!
Evropská komise by ráda přišla s novelou autorského zákona, chce tak ovšem činit v souladu s názory lidu.

G+

Našli jste v článku chybu?