Hlavní navigace

SuperFish: Lenovo přiznalo chybu nabízí nápravu

Sdílet

ali 23. 2. 2015

V období od září do prosince byly některé  počítače Lenova vybaveny adwarem SuperFish. Ve snaze zneužít důvěru zákazníků ale Lenovo tentokrát zašlo příliš daleko. SuperFish měl slouži k cílenému zobrazování reklam, ale jeho provož může přinést závažné ohrožení soukromí i bezpečnosti uživatelů. Systém umožňuje například vsouvat vlastní reklamy do vyhledávání Googlu.

SuperFish totiž funguje jako spyware (monitoruje uživatele) a také instaluje do systému mechanismus, který je možné použít k odposlechu zabezpečeného spojení. Podsouvá totiž vlastní falešnou cerifikační autoritu. Navíc má systém řadu bezpečnostních děr, které mohou být zneužity třetí stranou.

Na začátku tak byla snaha na úkor svých zákazníků více vydělat, na konci ale ostuda, kterou musela nakonec firma Lenovo oficiálně přiznat. Nyní Lenovo dokonce nabízí nástroj, kterým je možno adware SuperFish na počítačích odstranit.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ 10 let mobilního malwaru
Společnost Fortinet zmapovala vývoj škodlivých kódů pro mobilní platformy. Byl zaznamenán rychlý vznik nového ziskového odvětví organizované kriminality.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Našli jste v článku chybu?