Hlavní navigace

Společnost Yahoo uvedla, že čelila hrozbě pokuty 250.000 dolarů denně

12. 9. 2014

Sdílet

Jedná se přitom o případ starý sedm let. Detail mohly být zveřejněny nyní, když příslušný soud FISC (Foreign Intelligence Surveillance Court) rozhodl o tom, že údaje z příslušného tajného soudního rozhodnutí mohou být zveřejněny. Jedná se o poměrně vzácný případ, kdy bylo umožněno rozhodnutí takového typu odtajnit. „Domníváme se, že se jedná a důležité vítězství v boji za transparentnost,“ říká hlavní poradce Yahoo Ron Bell.

Yahoo patřila mezi první společnosti, které byly přinuceny vydat data svých uživatelů. Její právníci se zdráhali uposlechnout a argumentovali protiústavností požadavku. Případ se dostal před neveřejný soud, který stanovil pokutu čtvrt milionu dolarů za každý den, ve kterém Yahoo nebude dostatečně spolupracovat.

Americké tajné služby získaly přístup k datům uživatelů velkých IT providerů v rámci programu PRISM. Detaily této aktivity se dostaly na světlo v roce díky odhalením Edwarda Snowdena. Podle uniklé prezentace jako první na spolupráci přistoupila společnost Microsoft, a to již v roce 2007. Následovalo Yahoo (2008), které se vydání dat bránilo. Bezpečnostní experti se domnívají, následující spolupráce ostatních poskytovatelů on-line služeb (Google, Facebook, PalTalk, YouTube, Skype, AOL nebo Apple) proběhla již relativně hladce – když byl k dispozici precedens rozhodnutí ohledně Yahoo.

Zveřejněný případ ukazuje, že rozsah spolupráce amerických IT firem s tajnými službami byla pravděpodobně širší, než tyto firmy obecně přiznávají. Možná ani nemají na výběr, pokud je ke spolupráci přiměje rozhodnutí tajného soudu.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Google, Microsoft a další chtějí omezit pravomoci NSA
Osm velkých amerických internetových společností formálně naléhá na Bílý dům a Kongres, aby přitáhly uzdu sledování ze strany Národní bezpečnostní agentury. Tento krok by mohl Kongres dotlačit k dalšímu omezení aktivity NSA.
→ NSA staví kvantový super-počítač a brousí si zuby na šifrovanou komunikaci
Nový typ superpočítače se vyvíjí a bude jako spousta jiných technologických novinek mířit opět mimo civilní sféru.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality