Hlavní navigace

Snowden tvrdí, že Microsoft předával data uživatelů FBI a NSA dobrovolně

Sdílet

Alexander Lichý 15. 7. 2013

Zdá se, že skandál, který odstartoval britský deník Guardian a jeho zdroj Edward Snowden, stále pokračuje. Z dalších velkých firem je nyní konkrétně obviňován Microsoft a je mu vyčítáno, že FBI a NSA (Národní bezpečnostní úřad USA) poskytoval soukromá data uživatelů ochotně, a to nejen na základě soudního rozhodnutí. Kromě již dříve uváděných skutečností v souvislosti s programem PRISM, kdy Microsoft měl shromažďovat data z konverzací ve službě Skype, jedná se nyní také o data z cloudového úložiště SkyDrive.

Microsoft ovšem i nadále oficiálně popírá, že by nějaká data poskytoval bezpečnostním agenturám bez soudního příkazu. A spolu s ostatním dotčenými firmami (Facebook, Google) se domáhá soudního povolení, aby mohl zveřejnit alespoň sumární údaje o počtech vyřízených požadavků na zpřístupnění dat.

Původce obvinění Snowden je zatím v tranzitním prostoru na moskevském letišti Šeremetěvo a čeká na vyřízení azylu - jeho pravděpodobným domovem se stane Venezuela nebo Bolívie. V USA čelí Snowden obvinění ze špionáže, současně však byl za odhalení praktik amerických bezpečnostních agentur nominován na Nobelovu cenu míru.

G+

Našli jste v článku chybu?