Hlavní navigace

Slovenský start-up Excalibur uspěl s řešením ověření identity pomocí mobilu

17. 10. 2014

Sdílet

Vítězné řešení Excaliburu umožní využívat mobilní telefon k ověření identity při přihlašování do různých systémů. Slovenský start-up Excalibur tak uspěl se svým bezpečnostním řešením v soutěži Cisco IoT Security Grand Challenge a získal finanční odměnu 75.000 dolarů. V konkurenci více než stovky firem z 33 zemí celého svět dokázal, že ověření identity může být bezpečnější a pohodlnější bez používání hesel. Kromě slovenského Excaliburu uspěla i německá společnost Aircloak spolupracující s Institutem Maxe Plancka, a americké týmy univerzit Carnegie Mellon University, Cornell University a Rice University.

„Z hlediska bezpečnosti je stále patrnější, že současný systém ověřování identity se není schopen vyrovnat s rostoucím počtem zařízení a věcí připojených k internetu,“ uvedl Ivan Klimek, CEO společnosti Excalibur. „Víc jak 90 procent hesel je příliš slabých, aby odolaly hackerskému útoku. Kromě toho systém registrací, hesel, zadávání znaků a ověřovacích e-mailů je příliš složitý a znepříjemňuje život uživatelům i poskytovatelům služeb,“ dodává Ivan Klimek.

Řešení společnosti Excalibur sází na smartphone jako bezpečnostní prvek pro digitální svět. Chytrý telefon je jedním z nejosobnějších zařízení současnosti. A protože mobilní operátoři mají k dispozici doklady totožnosti svých uživatelů, je jejich prostřednictvím možné spojit virtuální a fyzickou identitu.

Excalibur chce vyvinout systém, který by umožnil co nejpohodlnější a nejbezpečnější ověření identity při zachování maximálního soukromí uživatelů. S využitím metody založené na teorii grafů, lokální distribuované databázi uskutečněných transakcí (tzv. blockchain) a kontextového povědomí bude možné do budoucna zapomenout dlouhé seznamy hesel a přestat se starat o jejich pravidelnou aktualizaci. K identifikaci postačí jen chytrý mobilní telefon.

Kromě peněžní odměny získá slovenský start-up Excalibur i rozsáhlou podporu od společnosti Cisco v podobě školení, odborného vedení a poradenství i zprostředkování nových obchodních příležitostí. Kromě toho získá společnost i přístup k vývoji, testování a pilotnímu provozu nových technologií společnosti Cisco.

Čtěte také:
→ Ženy a muži přistupují k bezpečnosti na webu odlišně
Zatímco míra využívání internetu se mezi muži a ženami příliš neliší, přístupy k bezpečnosti nebo obsahu už genderové rozdíly vykazují. Výjimkou nejsou ani uživatelky a uživatelé v České republice.
→ Mobilní bezpečnost podle IT profesionálů: realita pokulhává za vizí
Podniková mobilita a trendy jako BYOD představují hlavní priority většiny firemních IT oddělení. Mezi podnikovou vizí mobility a realitou skutečných implementací však existuje propastný rozdíl, tvrdí zpráva Secure Mobility Survey Report.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality