Hlavní navigace

Sergey Brin: Facebook a Apple představují zřejmou hrozbu pro svobodný internet

17. 4. 2012

Sdílet

Brin v rozhovoru pro list The Guardian varoval před „vysoce vlivnými silami, které v řadě nastoupily proti svobodnému internetu na všech frontách a po celém světě“. Nechal se také slyšet, že má o svobodu internetu „daleko větší obavu“ než kdy dříve a současnou situaci označil za „děsivou“.

Svobodnému a neutrálnímu internetu se podle něj pokoušejí ublížit zejména vládní organizace, které chtějí kontrolovat přístup občanů k internetu, a představitelé zábavního průmyslu, jež se neustále snaží ostře zakročit proti soukromí uživatelů.

Například Čína ve snaze identifikovat bloggery zaměřené proti vládě nedávno představila pro uživatele internetu pravidla „skutečné identity“, Írán zase údajně od tohoto léta plánuje zavést zapečetěný národní internet.

Svobodný Hollywood, nesvobodný internet

Na svobodný internet útočí také masová filmová studia, například ve Spojeném království Hollywood tlačí na vládu, aby prosadila zákon, který by poskytovatelům připojení k internetu přikazoval blokovat webové stránky umožňující ilegálně stahovat obsah chráněný autorským zákonem.

(ne)Svoboda v rukou Facebooku a Applu

Terčem kritiky se staly rovněž společnosti jako Facebook a Apple. „Musíte hrát podle jejich pravidel, která jsou velmi svazující“, uvedl Brin. Pronesl také tvrzení, že kdyby tehdy (v roce 1996, pozn. redakce) dominovaly internetu společnosti jako tyto, Google by nikdy nevzniknul.

„Důvod, proč jsme vůbec byli schopni tehdy vyvinout vyhledávač, spočíval v tom, že byl web tak otevřený. Příliš mnoho pravidel potlačuje inovaci,“ obhajuje Brin své tvrzení.

Tvrdá ruka zákona

Nakonec Brin připustil, že některé lidi znepokojuje, jaké množství dat mají nyní na dosah americké správní orgány díky skutečnosti, že jsou tato data uložena na serverech Googlu ve Spojených státech.

Nechal se také slyšet, že je Google pravidelně nucen k předávání dat a někdy dokonce na tuto skutečnost nebyl schopen uživatele z právních důvodů ani upozornit. „Tlačíme je zpět, jak jen to jde. Celou řadu těchto žádostí jsme schopni smést ze stolu. Děláme vše možné, abychom data ochránili,“ říká Brin.

„Kdybychom tak mohli mávnout kouzelnou hůlkou a nepodléhat americkému právu, bylo by to skvělé. Kdybychom se místo toho mohli řídit nějakou magickou jurisdikcí, které všichni na světě věří, bylo by to báječné,“ pronesl.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?