Hlavní navigace

Ransomware Nemucod se šíří Českem. Jako příloha elektronické pošty

Sdílet

ali 14. 3. 2016

Společnost ESET zaznamenala mimořádný nárůst počtu škodlivých e-mailů obsahujících virovou přílohu. Při jejím otevření je do zařízení nainstalován ransomware, což je škodlivý kód, který zašifruje obsah počítače a za jeho odšifrování požaduje výkupné. Tato virová nákaza se šíří po celém světě, Česká republika je však jednou z nejvíce zasažených zemí. Malware je označován jako jako JS/TrojanDownloader.Nemucod.

„Virová nákaza se šíří prostřednictvím e-mailových zpráv, které obsahují přílohu ve formátu zip. Ta je nejčastěji označena jako faktura nebo pozvání k soudu. Tímto trikem se útočníci snaží oběť navést k tomu, aby otevřela obsah přílohy. V té se skrývá javascript soubor, který po otevření do počítače nainstaluje škodlivý kód Nemucod, který může do zařízení stáhnout další malware,“ vysvětluje Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET. „Aktuálně stahuje především různé typy ransomware, například známý TeslaCrypt nebo Locky. Následně tento škodlivý kód začne šifrovat obsah počítače a uživateli zobrazí oznámení, že za dešifrování počítače musí zaplatit,“ dodává Šnajdr.

Tento Filecoder je nebezpečný tím, že používá kvalitní šifrování podobné nebo totožné s tím, které používají například finanční instituce při zabezpečení online plateb. Před tímto ransomware se však dá účinně chránit následujícím způsobem:

  • Neotvírejte přílohy zpráv od neznámých adresátů a případně ani ty, které jste vůbec neočekávali.
  • Varujte kolegy v odděleních, která nejčastěji dostávají e-mailové zprávy z externího prostředí – například personální či finanční oddělení.
  • Pravidelně zálohujte obsah svého zařízení. I v případě úspěšné infekce se tímto způsobem budete moci dostat k svým datům. Externí disk nebo jiné úložiště však nemohou být neustále připojeny k zařízení, jinak bude jejich obsah také zašifrován.
  • Pravidelně aktualizujte operační systém a ostatní programy, které používáte na svém zařízení. Pokud používáte již nepodporovaný operační systém Windows XP, vážně zvažte přechod na novější verzi Windows.
  • Bezpečnostní software používejte nejen s nejnovějšími aktualizacemi, ale ideálně i jeho nejnovější verzi. 
  • Pokud používáte bezpečnostní software od společnosti ESET, mějte zapnutý ESET LiveGrid, který na aktuální verze malware dokáže reagovat nejrychleji.

Ransomware je typ malware, který zabraňuje přístupu k osobnímu počítači či mobilnímu zařízení, či k datům zde uloženým. Pro umožnění přístupu je vyžadováno zaplacení výkupného (ransom). Šifrování je zpravidla natolik silné, že je nelze prolomit.

Našli jste v článku chybu?