Hlavní navigace

Pro 5G sítě se připravuje nový design antén

Sdílet

ali 28. 11. 2014

Producenti mobilních zařízení závodí v tom, kdo nabídne nejnovější aplikace či funkce, zároveň se v našich pracovních či soukromých životech stále více zabydlují bezdrátové M2M technologie. V takovém prostředí mohou operátoři očekávat rapidní nárůst v poptávce po datech a frekvencích. Podle červnového vydání zprávy Ericsson Mobility Report naroste mobilní datový provoz do roku 2019 desetinásobně. Navíc, 200 milionová armáda M2M zařízení z konce roku 2013, naroste tří až čtyřnásobně, pokud 5G přijde.

Ericsson a IBM se budou společně podílet na výzkumu technologií sfázovaných anténních soustav. Výsledkem budou prototypy systémů, které umožní obsloužit větší počtu mobilních uživatelů, příchod nových služeb na stejné frekvenci a nabídnou datové rychlosti, které jsou výrazně vyšší než dnes, čímž budou konkurovat stávajícím kabelovým internetovým rychlostem.

Design fázové soustavy pro několik směrových antén využívá elektronicky ovladatelné antény, které mají oproti běžným mechanickým anténám značné výhody, co se týče váhy a flexibility. Výsledkem takového řešení je integrování výkonu stovek antén a rádiových vysílačů na jediný čip, menší než kreditní karta. Tato technologie bude využita zejména pro vysokokapacitní buňky a vnitřní prostory budov v hustě zastavěných a obydlených metropolitních oblastech.

Historie nám ukazuje, že nový mobilní standard se objevuje každou dekádu. Tak tomu bylo v osmdesátých letech s 1G, v devadesátých s 2G, 3G technologie přišli po roce 2000 a následuje 4G standard z posledních let. Ericsson věří, že 5G standard se začne zabydlovat v roce 2020.

Čtěte také:
→ Zdařilý experiment: mobilní přenos dat rychlostí 5 Gb/s
Realizace technologie 5G v komerčních mobilních sítích se očekává až v roce 2020, ale Ericsson již nyní dosáhl rychlosti 5 Gb/s při živé ukázce svého preview technologie 5G.
→ M2M: stroje spolu budou komunikovat stále častěji
Současných 200 milionů M2M zařízení naroste do pěti let na 600 až 800 milionů. Většina M2M zařízení je kompatibilní s technologií GSM, do dvou let však bude dominovat 3G a 4G.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Našli jste v článku chybu?