Hlavní navigace

Počítačový útok kvůli filmu o korejském vůdci přišel Sony na 15 milionů dolarů

Sdílet

Tim Hornyak 6. 2. 2015

Společnost Sony podle finančních výkazů za rok 2014 musela vynaložit okolo 15 milionů dolarů na vyšetřování a nápravu škod, které jí způsobil masivní útok proti jejím serverům, který se odehrál v listopadu před uvedením nové bláznivé komedie The Interview o spiknutí proti korejském vůdci Kim Čong-unovi. Za útokem údajně stála Severní Korea, která si nepřála, aby byl další vládce z dynastie Kimů zesměšňován. Společnost Sony sice zvažovala stažení kontroverzního filmu, avšak nakonec jej uvolnila do distribuce online i ve vybraných kinech.

Podle předběžných výsledků vykáže divize Sony Pictures za fiskální rok 2014 (k 31. březnu) zisk okolo 460 milionů dolarů oproti cca 440 milionům v předchozím roce. Podle představitelů Sony se na výsledku kybernetický útok podepsal, avšak nikoli závažně. Další podrobnosti o finančním dopadu společnost nezveřejnila.

Další předběžné výsledky hospodaření ukazují, že poptávka po herních konzolích  PlayStation 4 a obrazových senzorech pomohla snížit celkovou očekávanou ztrátu Sony z téměř 2 miliard na 1,4 miliardy dolarů. Přesto se jedná o zhoršení oproti předchozímu roku, kdy byla ve ztrátě „pouhé“ 1 miliardy USD, mimo jiné kvůli značným nákladům na ukončení výroby počítačů Vaio.

Prodej chytrých telefonů Xperia v předchozím čtvrtletí rostl, přesto Sony plánuje propustit na 2100 zaměstnanců ze své mobilní divize, která je rovněž ve ztrátě. Zbavuje se postupně i dalších divizí – po osobních počítačích následovaly čtečky elektronických knih a před několika dny ředitel společnosti  Kazuo Hirai oznámil v rámci pokračující restrukturalizace prodej divize počítačových her Sony Online Entertainment.

Našli jste v článku chybu?