Hlavní navigace

Oracle Exalytics In-Memory Machine s optimalizací pro analytické úkoly

22. 5. 2012

Sdílet

Společnost Oracle v České republice představila systém Oracle Exalytics In-Memory Machine. Jedná se o výkonné řešení pro aplikace business intelligence (BI) navržené jako kombinace hardwaru a softwaru tak, aby využívalo principů in-memory computingu (způsob práce s daty přímo v operační paměti, bez zpomalení v důsledku nutnosti přistupovat na úložiště). Výkon systému lze využít pro analytické aplikace a nástroje pro řízení výkonnosti podniku.

Společnost Oracle současně oznámila také dostupnost nové verze sady Oracle Business Intelligence Suite Foundation. Upgrade produktu přináší 87 nových funkcí a vylepšení včetně nové vizualizace a kontextových interakcí. Vylepšen byl výkon i škálovatelnost, byla provedena optimalizace pro systém Oracle Exalytics a jednodušší by nyní mělo být i použití systému, ať už jde o koncové uživatele, vývojáře nebo administrátory.

Integrovaný hardware i software

Systém Oracle Exalytics umožňuje organizacím používat vlastní i předpřipravené aplikace pro analýzy i řízení výkonnosti podniku. Systém nabízí zákazníkům, aby doplnili své řídicí panely a projekty reportování (vykazování) o scénáře modelování, plánování a předpovědí, přičemž všechny tyto funkce lze nyní spouštět v jednom prostředí. Kompletní systém Oracle Exalytics používá jako hardware server Oracle Sun Fire s 1 terabajtem paměti RAM (použitý procesor Intel Xeon E7-4800 s celkem 40 jádry, rychlost propojení 40 Gb/s InfiniBand a 10 Gb/s Ethernet).

Součástí systému je sada nástrojů pro business intelligence Oracle BI Foundation Suite a databáze Oracle TimesTen In-Memory Database for Exalytics optimalizovaná pro provádění analýz v paměti (in-memory) na serverech Oracle. Nástroj Oracle TimesTen In-Memory Database for Exalytics je novým vydáním předního nástroje RDBMS (systém pro správu relačních databází), navrženého pro analytické úlohy. Nově obsahuje např. vestavěné analytické funkce, podporuje sloupcovou kompresi databáze i seskupování datových skladů (OLAP grouping sets). Tyto funkce by systému měly umožňovat okamžitou odpověď i po zadání velkých objemů dat.

Oracle Exalytics nabízí inovaci pro ukládání dat ve vyrovnávací paměti (heuristic adaptive in-memory caching), která umožňuje určit, jaká data je nejlépe uchovávat v paměti pro zajištění maximálního výkonu. Systém se dokáže přizpůsobovat změnám v zatížení.

Podpora aplikací Oracle i třetích stran

Pro systém Oracle Exalytics je již nyní k dispozici více než 80 aplikací, které lze provozovat beze změny. Jedná se především o aplikace společnosti Oracle pro oblast business intelligence a plánování (Hyperion). Do první skupiny patří např. horizontální aplikace pro finanční analýzy (Oracle Financial Analytics), řízení lidských zdrojů (Oracle Human Resources Analytics) a prodeje (Oracle Sales Analytics). Sada Oracle BI Foundation Suite, která je součástí Oracle Exalytics, zahrnuje vestavěnou podporu pro mobilní platformy iPad a iPhone. Systém umožňuje provádět analýzy současně až tisícům mobilních uživatelů a vracet jim odpovědi na jejich požadavky v interaktivním režimu.

Oracle Exalytics je otevřené řešení navržené tak, aby mohlo fungovat i v heterogenním IT prostředí. Dokáže přistupovat k datům a analyzovat je, ať už jsou tato data uložena v relačních databázích, systémech OLAP nebo jiných zdrojích, a to jak aplikací společnosti Oracle, tak i jiných dodavatelů. Podpora zahrnuje mj. systémy  IBM DB2, IBM Netezza, Microsoft SQL Server, SAP Business Information Warehouse, Sybase Adaptive Server Enterprise a Teradata Warehouse, jednotlivě i v prostředí, kde jsou tyto systémy provozovány vedle sebe.

Našli jste v článku chybu?