Hlavní navigace

Mozilla přestane v roce 2017 podporovat prohlížeč Firefox ve Windows XP a Vista

Sdílet

Gregg Keizer 2. 1. 2017

Přesné načasování ukončení podpory Firefoxu na starších systémech Windows bude oznámeno v létě, po vyhodnocení počtu uživatelů Windows XP a Vista. Uživatelé však mohou očekávat bezpečnostní aktualizace nejméně do září 2017.

Ještě předtím však Mozilla automaticky přesune uživatele Windows XP a Vista do programu rozšířené podpory (ESR), původně určené pro podnikovou a akademickou sféru. Nově vydávaná sestavení v rámci ESR obsahují bezpečnostní aktualizace, nikoli však nové funkce a vylepšení jako standardní verze. Nové funkce jsou zahrnovány zpravidla jednou za rok do nové verze ESR. Další je plánována na 7. března a od té chvíle budou tedy uživatelé Windows XP a Vista dostávat pouze bezpečnostní aktualizace, až do úplného ukončení podpory.

Microsoft ukončil podporu Windows XP v dubnu 2014 a podpora Windows Vista skončí 11. dubna 2017. Není známo, jaké procento uživatelů prohlížeče Firefox jej provozuje v těchto obstarožních operačních systémech, ale analytici odhadují, že zanedbatelné. Podle dostupných statistik v listopadu běžel systém Windows XP na 8,6 % osobních počítačů na světě a Vista na 1,1 %.

Mozilla je jedním z posledních dodavatelů internetového prohlížeče, který Windows XP podporuje. Microsoft přestal aktualizovat Internet Explorer pro XP s ukončením podpory systému v roce 2014 a Google zrušil podporu XP v Chrome v dubnu 2016.

Stejně jako konkurenti apeluje Mozilla na uživatele, aby z Windows XP a Vista přešli na modernější operační systém. Nástupce Windows Vista, Windows 7, bude podporován do ledna 2020 a dosud nejnovější Windows 10 trvale.

Našli jste v článku chybu?