Hlavní navigace

Mozilla odkládá vydání Metro Firefoxu na konec ledna

Sdílet

Gregg Keizer 19. 9. 2013

Měsíc staré odhady open-source vývojářské společnosti přitom hovořily o 10. prosinci jakožto cílovém datu vydání Metro verze Firefoxu. Metro bylo jméno, kterým Microsoft původně označoval nové radikální uživatelské rozhraní Windows 8 a Windows RT, ovšem společnost se této přezdívky vzdala po sporu o ochrannou známku s německým maloobchodním prodejcem.

Předpremiérové vydání Firefoxu je stále přibaleno k buildu Aurora Firefoxu 26 pro Windows desktop, a to od úterý, jak bylo původně plánováno.

„Cílem předpremiérového vydání Metro je sbírat zpětnou vazbu a informace o chybách od široké komunity Aurora,“ oznámila Mozilla v poznámkách zveřejněných na jejích webových stránkách z plánovací schůzky uskutečněné minulý týden ve středu. „Jestli se Metro Preview Release přesune od kanálu Aurory přes betaverzi k Release verzi, to ještě nebylo rozhodnuto. Minimálně by teď mělo výrazně zvýšit počet testujících a množství zpětných vazeb.“

Mozilla udržuje tři veřejné „buildové“ kanály najednou: Aurora je nejméně propracovaná a předchází betaverzi, která pak vede k Release verzi, neboli plnohodnotnému vydání.

Aurora se v úterý dočkala verze 26, přičemž beta a Release jsou nyní ve verzích 25, respektive 24,

Přestože se Firefox Metro objevil již v buildu Aurora 26, jeho pomalejší vývoj pravděpodobně oddálí jeho integraci do plnohodnotného buildu Release, a to až na konec ledna.

Pozdější vydání nebylo úplně neočekávané: Mozilla jej odložila už několikrát.

Mozilla začala pracovat na moderní (dříve Metro) edici Firefoxu před 18 měsíci. Hrubou předběžnou verzi představila v říjnu 2012, pár týdnů před samotným vydáním Windows 8. V té době plán Mozilly naznačoval, že by se aplikace Firefox mohla objevit v plném provozu již v lednu letošního roku. V květnu nicméně společnost oznámila, že by její vývojáři mohli dokončit Firefox pro moderní rozhraní mezi 2. říjnem 2013 a 20. březnem 2014, přičemž nejpravděpodobnějším datem je polovina listopadu.

Externí vývojáři prohlížečů pro Windows 8 čelí unikátním překážkám. V moderním rozhraní totiž může běžet jen výchozí prohlížeč, nastavený uživatelem. V průběhu nastavení přiřadí Windows 8 jako výchozí prohlížeč Internet Explorer 10; u Windows 8.1, aktualizace systému, která vyjde 18. října, pak bude výchozí IE11.

I přesto Mozilla tvrdí, že musí mít moderní aplikaci prohlížeče, aby si zachovala konkurenceschopnost. Například Google už má méně ambiciózní moderní verzi svého Chromu od června 2012.

Mozilla vydala release verzi Mozilly 24 tento týden v úterý, a to pro desktopovou verzi Windows, Mac OS X a Linux. Mezi nejvýraznější změny patří podpora mizících posuvníků OS X, což je funkce, kterou Apple představil v polovině roku 2011 ve verzi Lion, a schopnost zavřít všechny panely napravo od vybraného panelu.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?