Hlavní navigace

Microsoft směruje politiku licencování Office na předplatné

1. 3. 2013

Sdílet

Microsoft se snaží přinutit své zákazníky k předplatnému, protože u předplatného nejde zastavit placení,“ rozklíčoval novou licenční praktiku Paul DeGroot, konzultant z firmy Pica Communications. Jde totiž o to, že firmy zatím platí průběžné licenční platby v rámci programu Software Assurance, v němž mají zajištěn bezplatný upgrade. Pravda ale je, že i když se nová verze Microsoft Office objeví každé tři roky, řada firem Office neupgraduje pokaždé, ale některé verze vynechá. Upgrade systému je totiž vždy spojeno s dalšími problémy a náklady na reinstalaci, technickou podporu, proškolení, dokumentaci nových procesů apod. A ne ve všech firmách se průběžné aktualizace na každou novou verzi Office vyplatí.

V takových případech se často ukazuje jako výhodné program Software Assurace průběžně neplatit a koupit si novou přespříští verzi třeba po šesti letech. Náklady na softwarové licence za Microsoft Office se tak mohou snížit o 25 až 50%. 

Pokud by firmy hromadně přestaly využívat systém Software Assurance, Microsoft by přišel o velkou část příjmu. Právě proto přichází s licencemi na Office 365, které bude možné koupit pouze jako předplatné, tedy s pravidelnými platbami. Prakticky to bude podobné jako v případě Software Assurance, ovšem z tohoto systému předplatného nepůjde vystoupit.

V každém případě je vidět trend, že používání softwaru od Microsoftu je stále restriktivnější. Microsoft již nabízí některé licence vázané na konkrétní hardware, uvažuje se o tom, že příští verze Office bude k dispozici pouze jako předplatné, možná se bude jako předplatné nabízet i operační systém. 

Pokud ale Microsoft bude tlačit na cenu předplatného přespříliš, může o své zákazníky také přijít. To se týká jak firemních tak i soukromých uživatelů. Vždyť proč platit jako domácí uživatel za roční předplatné Office prakticky stejně, co stála „nekonečná“ licence na Office ve verzi pro studenty a domácnosti. Při vidině nekonečných plateb se privátní i korporátní uživatelé mohou rozhodnout Office od Microsoftu nepoužívat vůbec. Ambiciózním soupeřem je třeba open-source kancelářský balík LibreOffice, který implementoval i řadu funkcí pro správu obsahu ve velkých firmách

Zdroj: cio.com

Našli jste v článku chybu?