Hlavní navigace

Microsoft pracuje na Windows 8.1, poslední build je zatím bez tlačítka Start

24. 4. 2013

Sdílet

Nová verze by se měla objevit již v létě 2013. V souvislosti s přípravou této verze nelze nepřipomenout také nové strategické rozhodnutí Microsoftu, kterým je podpora tabletů s menší úhlopříčkou. Tato změna totiž přinese nutnost počítat s tím, že uživatelé budou mít menší desktop, pravděpodobně o rozměru nejvýše 1024x768; dnes systém předpokládá, že uživatel má k dispozici plochu alespoň 1366x768.

Posledně zveřejněná verze (8.1 Pro Preview) obsahuje zatím jedinou podstatnou novinku, a tou je „kiosk mode“. V tomto režimu je možné nastavit definovanou část aplikací a činností, které bude moci uživatel spouštět. Oficiální preview zatím neobsahuje dvě novinky, o kterých se ale mluví nejvíce. Nejedná se ale de facto o novinky, ale o znovuzavedení funkcionalit, které byly z Windows 8 odstraněny, a to bootování do klasické pracovní plochy (desktopu) a tlačítko Start.

Zvláště ohledně tlačítka Start dostáváme rozporuplné informace. Microsoft sice jeho odstranění zdůvodňuje údaji z „Customer Experience Improvement Program“ (Programu zlepšování zkušenosti zákazníků), je pravděpodobná renesance tlačítka také důsledkem požadavků od zákazníků. Dosvědčuje to mimo jiné i popularita doplňku Pokki for Windows, který funguje stejně jako tlačítko Start. Jeho výrobce SweetLabs uvádí, že již si jej stáhlo 1,5 milionu uživatelů a každý z nich použije Pokki průměrně 10krát denně.

Čtěte také: Microsoft chystá i menší tablety s Windows

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?