Hlavní navigace

Microsoft končí s tablety Surface 2 a patrně i s platformou ARM vůbec

Sdílet

ali 28. 1. 2015

Windows RT přišly společně s původním nadšením Microsoftu pro tablety a s novou verzí Windows 8, které se dotykovému ovládání desktopu podřídily tak, že to vedlo k velkému rozladění řady uživatelů desktopů. Microsoft se tehdy chlubil tím, že má i podporu procesoru ARM.

Tablety Surface Microsoft ohlásil již v červnu 2012. Na rozdíl od běžných Windows však Windows RT, které jsou určeny právě pro ARM procesory, vyžadují specificky kompilované aplikace. V praxi to znamená, že vývojáři musí připravit samostatné verze pro Windows RT. Když se podíváme na vývoj tržního zastoupení windowsovských ARM mobilních zařízení, tak je celkem pochopitelné, že do toho vývojářům moc nechtělo. A protože  se Microsoftu získat podstatnější podíl na trhu stále nedařilo, tak u nedostatku aplikací třetích stran pro exotický systém zůstalo. 

Tento týden Microsoft ohlásil vyprodání skladů svého modelu Surface 2 a současně potvrdil, že v další výrobě se již nebude pokračovat. Nový model Surface 3 je vybaven procesory vyšší třídy z rodiny Intel i3/i5/i7 a je celkem velmi pravděpodobné, že se Microsoft k platformě ARM jen tak nevrátí. I v případě, že by chtěl sáhnout po méně nákladném procesoru, bylo by pro něj praktičtější zůstat na platformě Intelu a následovat úspěšné využití třeba dvujádrových procesorů Intel Atom Z2560, které se u konkurečních výrobců v segmentu mobilních zařízení osvědčily.

Surface 2 s Windows RT by měly získat ještě update systému v souvislosti s novou verzí Windows 10, ale pak již bude zřejmě definitivně konec dobrodružství Windows na platformě ARM.

Našli jste v článku chybu?