Hlavní navigace

Megaupload vstává z mrtvých, Kim Dotcom spouští službu Mega

Sdílet

Ian Paul 19. 1. 2013

Přesně rok a den poté, co americká FBI násilně ukončila službu MegaUpload, spouští její zakladatel Kim Dotcom nové cloudové úložiště dat.  Služba Mega poběží pod novozélandskou doménou Mega.co.nz a rozběhne se 20. ledna (dle novozélandského času). Na Twitteru Kima Dotcoma se průběžně objevovaly krátké zprávičky, jež odhalovaly detaily o nové službě. Z posledního tweetu vyplývá, že by měli všichni registrovaní uživatelé zdarma získat 50 GB prostoru pro data.

Podle Dotcomových příspěvků nepůjde Mega tak docela ve šlépějích MegaUploadu, neboť by mohla být opět napadnuta za porušování autorských práv. Případným žalobám se chce vyhnout tím, že bude šifrovat veškerá ukládaná data, přičemž klíč pro dešifrování bude znát pouze sám uploader. Tímto krokem se chce vedení Mega zbavit zodpovědnosti za digitální obsah, který na servery uživatelé nahrávají.

Rozhraní pro manipulaci se soubory bude webově orientované, bude poskytovat nástroje pro sdílení souborů a složek a uživatelé si svá cloudová úložiště dokonce budou moci připojit jako místní logické disky. Mega rovněž plánuje umožnit přístup k datům skrze klienty z produkce třetích stran prostřednictvím nabízeného API.

Dotcom se dle vlastních slov snaží uživatelům vrátit data, o něž přišli při náhlém ukončení běhu služby MegaUpload. V současnosti údajně spolupracuje s americkou organizací EFF (Electronic Frontier Foundation) a pakliže bude v jednání úspěšný, plánuje přenést data ze serverů MegaUpload do služby Mega (a poskytnout tak přístup jejich bývalým majitelům).

 

Zdroj: IDG News Service, Thenextweb.com

Našli jste v článku chybu?