Hlavní navigace

Malware může zneužít váš počítač pro dolování Bitcoinů

Sdílet

Alexander Lichý 3. 12. 2013

Nové Bitcoiny se do oběhu dostávají tzv. dolováním, které technicky představuje řešení výpočetně náročných úkolů. Řada nadšenců i zlatokopů si pořídila výkonné počítače, které pro dolování používají. Existují i výrobci, kteří nabízejí speciální modely hardwaru, který je pro získávání kybernetických měn optimalizován.

Nyní se ale objevila i nová hrozba, kterou představuje malware, který na hostitelských počítačích krade část výkonu a využívá jej k výpočtům nutným pro dolování. Napadené počítače tak ztrácejí výkon. Někdy je jedná i o užitečné programy, které si uživatelé sami nainstalují, které ale mají další skrytou funkci a na pozadí běží nechtěný proces, který pracuje na dolování Bitcoinů.

Takové počínání je ale v civilizovaných zemích zpravidla nezákonné, a tak výrobci výše uvedeného softwaru přišli s novou fintou: právo provádět další výpočty si dávají rovnou do licenčních podmínek provozu softwaru (EULA). Skromně přitom pomlčí, že tyto výpočty se použijí pro výpočet Bitcoinů. Tyto firmy mají totiž zkušenosti s tím, že většina uživatelů odklikne licenční podmínky bez jejich přečtení. Z toho plyne důležitá rada: věnujte pozornost licenčním podmínkám i u programů, které si instalujete zdarma. Mohly by vám ukrást výkon vašeho počítače.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Virtuální měna Bitcoin na maximu
→ Obavy z cíleného malwaru rostou

G+

Našli jste v článku chybu?