Hlavní navigace

Lenovo čelí žalobě kvůli blamáži se softwarem Superfish

Sdílet

Agam Shah 25. 2. 2015

Společnost Lenovo přiznala, že do některých svých výrobků pro spotřebitele instalovala software Superfish, který primárně slouží k zobrazování reklam, avšak dokáže také zachytávat zabezpečenou komunikaci a otevírá počítač možnému útoku. Postižení zákazníci se nyní chtějí se společností Lenovo soudit.

Hromadná žaloba proti Lenovu a Superfish obviňuje obě společnosti z podvodného jednání a z ohrožení bezpečnosti počítačů. Někteří uživatelé si také stěžují na narušení soukromí a snahy vydělávat na analýze jejich zvyklostí při procházení internetu.

Problém se softwarem Superfish se týká spotřebitelských modelů, tedy jiných než ThinkPad, včetně modelových řad G, U, Y, Z, S, Flex, Miix, Yoga a E.

Lenovo příznává, že dodávat počítače s předisntalovaným softwarem Superfish bylo chybou a vydalo opravu, která aplikaci Superfish odstraňuje včetně jejích bezpečnostních certifikátů. Společnosti Microsoft a McAfee také aktualizovaly své bezpečností produkty, aby dokázaly Superfish odhalit a odstranit.

První stížnosti na software Superfish na počítačích se objevily loni v září. Že by mohl být skutečným bezpečnostním problémem se ukázalo teprve když na něj poukázal hacker Marc Rogers ve svém blogu. Vedle zachytávání zabezpečené komunikace a vystavování počítače útoku ubírá Superfish operační paměť a zatěžuje kapacitu internetového připojení.

Našli jste v článku chybu?