Hlavní navigace

Jolla uvede na trh smartphony se systémem Sailfish

Sdílet

Alexander Lichý 18. 11. 2013

Historie více-méně neúspěšného projektu operačního systému MeeGo, založeného na kernelu linuxu, se datuje do roku 2010. Ve spolupráci Intelu a Nokie měl vzniknout alternativní operační systém pro mobilní telefony, který měl překonat tehdy nedostatek podpory procesorů Atom ze strany Windows 7. Projekt byl ale opuštěn ve prospěch OS Tizen, na jehož vývoji se začal angažovat Samsung. V roce 2011 vznikl „fork“ MeeGo pod názvem Mer, jako open-source projekt operačního systému, určeného pro různá mobilní zařízení. Mer adoptovala nyní společnost Jolla, aby jej včlenila do svého projektu Sailfish OS. Jolla byla založena bývalými zaměstnanci Nokie, takže kruh se nám hezky uzavřel.

Sailfish se od Androidu, který je také založen na linuxovém jádře, liší především tím, že obsahuje proprietární uživatelské rozhraní, které doplnila právě Jolla. Díky knihovnám hybris mohou na telefonu běžet nejen nativní aplikace pro Sailfish OS, ale také aplikace pro Android. Ty se ale nemusí stahovat z Google Play. Pro stahování aplikací bude totiž standardně předinstaloávn Yandex.Store.

Nové telefony s operačním systémem Sailfish budou k dipozici ve Finsku nejprve jediný den, a to 27.11.2013. Hlavní vlna prodeje je ale naplánována na prosinec, kdy by mělo být uspokojeno stávajících 50.000 objednávek. Smartphone Jolla bude mít střední výbavu: 4,5palcový displej s rozlišením 960 x 450 pixelů, dvoujádrový procesor, 16GB paměti na disku, slot pro microSD a 2MP/8MP přední/zadní kameru/fotoaparát. Disponovat bude i podporou LTE.

Předpokládaná cena 399 Euro ovšem o ohledem na hardwarovou výbavu případné zákazníky asi přiliš nenaláká. Výrobce zřejmě sází na nový systém a slibuje především plný multitasking a finskou kvalitu.

Čtěte také:

→ Operační systém MeeGo bude mít nástupce

G+

Našli jste v článku chybu?