Hlavní navigace

Jobs.cz: poptávka po zaměstnancích v IT roste, v jiných oborech klesá

10. 12. 2012

Sdílet

„Z hlediska celkových čísel listopadový vývoj na online pracovním trhu nevybočil ze scénáře, který sledujeme již od jara tohoto roku. Počet nových míst je letos stabilně o 8 až 9 % nižší než vloni, ani v úplném závěru roku přitom nelze očekávat zásadní zvrat. Většina zaměstnavatelů v prosinci tradičně utlumí své náborové aktivity a také část uchazečů o práci pravděpodobně upřednostní přípravy na blížící se svátky před hledáním nového uplatnění,“ uvedl Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Zaměstnavatelé v listopadu na Jobs.cz vystavili celkem 20 596 pracovních míst, o 1,5 % méně než v říjnu (20 912). Ve srovnání s listopadem loňského roku (22 553) jde o pokles o 8,7 %, což odpovídá letošnímu trendu. Počet míst vhodných pro absolventy činil 3 361, oproti říjnu (3 601) jde o 6,7 % nižší hodnotu. V listopadu zaměstnavatelé prostřednictvím Jobs.cz navíc obsazovali také 5 400 brigádnických míst, o 3,4 % méně než o rok dříve (5 591).

„Velmi zajímavý pohled přináší meziroční srovnání vývoje v jednotlivých oborech. Ve většině případů došlo k poklesům, a to i u ještě nedávno velmi silného strojírenství. Na opačném pólu se drží segment IT, zvláště oblast vývoje aplikací a systémů, kde dále roste počet nových míst a firmy zde bojují s nedostatkem vhodných uchazečů. Situace v oboru technika a vývoj, který tvoří většinou technické profese náročné na znalosti, se v tomto ohledu vyvíjí obdobně,“ doplnil Ondřej Mysliveček z LMC.

Našli jste v článku chybu?