Hlavní navigace

Japonská vláda popírá virtuální napadení své armády

Sdílet

Peter Sayer 29. 11. 2016

Zdroj z japonského ministerstva obrany řekl v neděli portálu Kyodo News, že se jednomu útočníkovi podařilo vlámat do počítačových systémů pozemních obranných sil. Zpráva tvrdí, že ministerstvo a obranné síly objevily útok v září. Zprávu tlumočil také web The Japan Times.

Kyodo jeho zdroje tvrdily, že je pravděpodobné, že hack provedl nějaký stát a zároveň při něm mohly uniknout utajované informace.

Představitel ministerstva však v pondělí řekl Bloomberg News, že zpráva Kyodo nebyla pravdivá. Ministerstvo každý den dostává spoustu podezřelých e-mailů a dalších kontaktů, o nichž se předpokládá, že jde o kybernetické útoky, resort však věc nebude dále komentovat, neboť by tím odhalil své obranné praktiky, řekl zdroj z ministerstva Bloombergu.

Údajný zářijový útok však nezahrnoval e-maily. Spíše se spekuluje o tom, že byl útočník schopen zneužít počítače Národní akademie obrany a Národní lékařskou vysokou školu obrany jako bránu do informační infrastruktury obrany, která propojuje základny obranných sil.

Informační infrastruktura obrany se skládá ze dvou sítí, jedné otevřené a jedné zavřená. Otevřená síť je připojená k internetu přes firewall, píše se na webové stránce ministerstva. Zdroje Kyodo tvrdily, že hacker pro útok zneužil spojení mezi oběma sítěmi.

Podle webu Kyodo vláda okamžitě po objevení útoku zvýšila úroveň stavu pohotovosti v oblasti kybernetické bezpečnosti a dočasně zakázala zaměstnancům ministerstva a obranných sil přístup na internet.

Japonsko před pouhými třemi lety vytvořilo svou vlastní jednotku kybernetické obrany, která zodpovídá ministerstvu skrze systém C4SC (Command Control Communication Computers Systems Command) a posiluje obranyschopnost jeho počítačových systémů před kybernetickými útoky.

Zdroj: CIO.com

Našli jste v článku chybu?