Hlavní navigace

Inteligentní routery Turris v pilotním provozu

Sdílet

ali 13. 9. 2013

Počítače, tiskárny, úložiště, mobilní zařízení či spotřební elektronika – to vše se již dnes běžně podílí na provozu domácích sítí. Proto je stále náročnější ochránit před kybernetickými útoky každé zařízení samostatně. Účinným řešením může být ochrana domácí sítě již na její hranici s internetem, tedy v domácím routeru. A právě to si klade za cíl nový výzkumný projekt sdružení CZ.NIC nazvaný Turris, jehož internetové stránky byly dnes představeny veřejnosti.

„Každý router Turris dokáže analyzovat provoz mezi internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. Při jejich odhalení upozorní na možný útok centrálu Turris, která porovnává data z ostatních připojených routerů a vyhodnocuje nebezpečnost detekovaného provozu. V případě útoku centrála vytvoří a distribuuje aktualizace do celé sítě, a začne tak chránit všechny uživatele zařízení Turris. Samozřejmě zařízení zastává i ostatní funkce běžného domácího směrovače,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, Ondřej Filip.

Název projektu Turris je odvozen z latinského výrazu pro věž. Ty často sloužily pro včasná varování před útoky, a tak má název vystihovat hlavní smysl nové služby. Pro rok 2013 se počítá s výrobou a nasazením tisíce routerů Turris v pilotním režimu. Během něj budou routery budou sloužit jako testovací zařízení a zájemci je budou moci získat do dlouhodobého pronájmu za symbolickou jednu korunu. Stačí k tomu předběžná registrace na webu www.turris.cz. Podmínkou pro účast v projektu Turris je využívat router po předem stanovenou dobu ve funkci hlavního bodu připojení sítě k internetu a nezasahovat do provozovaného sběru dat.

Router Turris dosud CZ.NIC prezentoval jako součást projektu Distribuovaná kybernetická bezpečnost, a to pod pracovním názvem CZ.NIC router.

G+

Našli jste v článku chybu?