Hlavní navigace

Intel a Baidu budují společnou laboratoř pro mobilní aplikace

Sdílet

Michael Kan 17. 4. 2013

Laboratoř je součást dohody, kterou obě společnosti podepsaly ve čtvrtek, a která se zaměřuje na vývoj produktů pro čínský trh mobilního internetu. Vývojáři v zemi budou mít přístup k produktům vybavených komponentami od Intelu, tedy k počítačům, tabletům a mobilním zařízením, na nichž mohou testovat a portovat pro platformy Baidu a Intel.

„Jestliže jste vývojář, budete teď teď mít na výběr více platforem a více příležitostí v byznysu,“ řekl Christos Georgiopoulos, hlavní manažer Intelu pro vztahy s vývojáři.

Společnosti nicméně neuvedly, kolik bylo do nové laboratoře investováno financí.

Intel do laboratoře investuje, protože se Čína stala největším světovým trhem v oblasti počítačů a smartphonů. Přítomnost společnosti na místním trhu tabletů a mobilů je však stále malá. Namísto toho pohánějí mnoho dnešních populárních produktů (včetně iPhonu a iPadu od Apple a většiny zařízení s Androidem) úsporné čipy konkurenční firmy ARM Holdings.

Výrobce čipů přesto stabilně dodává nové čipy pro využití čínskými výrobci. Například výrobce počítačů Lenovo počátkem letošního roku odhalil svůj smartphone K900, který je určen pro nový procesor Intelu „Clover Trail+“. Stejný procesor využívá i čínský výrobce telefonů ZTE, a to ve svém nejnovějším smartphonu, ZTE Geek.

Aby Intel pomohl čínským vývojářům vytvořit špičkový software, zpřístupní jim také softwarové nástroje. Společnost doufá, že jí to pomůže připravit cestu čínským aplikacím nabízejícím funkce ovládání hlasem či rozpoznání tváře, řekl Georgiopoulos.

Záměřem Baidu a Intelu je udržet partnerství na úrovni integrace softwaru a hardwaru. Jeho součástí tedy nebude společný vývoj smartphonů. Řekl to Li Ming Jüan, hlavní manažer Baidu pro oblast mobility a cloudu. V roce 2011 vypustil tento čínský vyhledávací gigant do světa svou vlastní mobilní platformu založenou na Androidu, nyní zvanou Baidu Cloud, která je plná integrovaných služeb společnosti. Platforma dosud nebyla v Číně široce přijata a je předinstalována na pouhých šesti modelech smartphonů.

V rámci partnerství s Intelem chce Baidu dosáhnout toho, aby vývojáři vytvářeli mobilní aplikace okolo jeho vyhledávacích a mapových produktů. Společnost má za cíl stát se destinací mobilních služeb, a minulý rok oznámila, že hodlá investovat více než 1,6 miliardy dolarů do výstavby nového cloudového centra.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?