Hlavní navigace

IBM představila „elastické úložiště“ pro éru velkých dat

29. 5. 2014

Sdílet

Nová technologie vytvořená v IBM Research Labs dovoluje podnikům data nejen řídit, ale také je využívat. Úložný software je nejvhodnější pro datově náročné aplikace, které vyžadují vysokorychlostní přístup k obrovskému množství informací. Uplatní se například v oblastech jako je zpracovávání seismických dat, risk management, finanční analýzy, modelování počasí, vědecký výzkum nebo v retailových řešeních pracujících v reálném čase.

Softwarem vymezené úložiště je soubor softwarových nástrojů, který automaticky řídí data lokálně i globálně a poskytuje bezkonkurenční rychlost přístupu k datům, jednodušší správu a vysokou škálovatelnost. Tyto nástroje mohou navíc pracovat s jakýmkoli firemním úložným systémem a poskytovat automatizované a virtualizované úložiště.

Technologie Elastic Storage byla již dříve experimentálně využita počítačovým systémem Watson v televizní soutěži „Jeopardy!“. Watson měl během ní přístup ke 200 milionům stránek strukturovaných i nestrukturovaných dat, včetně plného znění Wikipedie. Díky použití Elastic Storage se pět terabajtů Watsonových znalostí (200 milionů stránek dat) nahrálo do jeho paměti během pouhých minut. Tento software byl vybrán pro systém Watson především kvůli svojí škálovatelnosti, která dosahuje až extrémní jedné miliardy petabajtů.

Klíčovým prvkem Elastic Storage je schopnost automaticky a inteligentně přesouvat data do vhodných a cenově výhodných dostupných úložných systémů. S využitím předem nastavených pravidel a analytických nástrojů pracujících v reálném čase dokáže Elastic Storage například automaticky přesouvat málo využívaná data do levnějších nízkonákladových páskových disků, zatímco často využívaná data umístí na vysokorychlostní flash systémy pro rychlejší přístup.

Díky podpoře cloudového řídicího softwaru OpenStack umožňuje Elastic Storage zákazníkům ukládání, správu a přistup k datům v rámci privátního, veřejného i hybridního cloudu. Vedle přístupu prostřednictvím OpenStack Cinder a Swift podporuje Elastic Storage také ostatní opensourcové API jako POSIX nebo Hadoop. Elastic Storage software bude v průběhu roku dostupný také jako cloudová služba IBM SoftLayer.

Čtěte také:
→ Objem dat digitálního světa do roku 2020 vzroste desetkrát
Za obrovský nárůst bude zodpovědný boom většího využívání senzorů.
→ 10 datových a cloudových trendů
Jaké trendy budou dominovat flashovým, cloudovým a softwarovým odvětvím?

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?